Strona głównaStyl życiaEmocje a wiek - seniorzy odczuwają mniej lęku i są bardziej skoncentrowani

Emocje a wiek - seniorzy odczuwają mniej lęku i są bardziej skoncentrowani

Seniorzy są bardziej skoncentrowani, mniej obciążeni lękiem i mniej niespokojni psychicznie niż ludzie młodsi.
Emocje a wiek - seniorzy odczuwają mniej lęku i są bardziej skoncentrowani [© JPC-PROD - Fotolia.com, Uśmiech]
Zespół z Trinity College Institute of Neuroscience (TCIN) pokazał, że starsi mogą łagodzić negatywne efekty osłabienia zdolności poznawczych poprzez zwiększanie motywacji i .

Umysł ludzki ma naturalną i częstą skłonność do „wędrowania". W życiu codziennym nasze myśli nieustannie przepływają. „Wędrowanie umysłu" jest szeroko określane jako stan psychiczny, w którym nasza uwaga przenosi się z zadania lub określonego środowiska na niezwiązane z nimi i samoczynnie wygenerowane treści mentalne. Zjawisko to jednak słabnie wraz z wiekiem.

Utrzymywanie uwagi jest ważną umiejętnością, która leży u podstaw wielu funkcji poznawczych, a jej osłabienie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem , które przyczyniają się do utraty niezależności i obniżonej jakości życia osób starszych. Jak się okazuje, w starszym wieku jednak łatwiej o koncentrację, co może być sprzymierzeńcem w ostrożności w codziennym poruszaniu się.

Ustalono, że osoby starsze wykazywały mniejszą skłonność do „wędrowania umysłu" niż osoby młodsze. Seniorzy cechowali się też wyższą koncentracją w wykonywaniu zadań. Pomimo słabszych wyników w standardowych testach poznawczych, osoby starsze wykazywały niższy poziom i objawów , a także mniej trudności z uwagą i większą motywację związaną z zadaniami względem ludzi młodszych.

Dostrzeżono wyróżniające się cechy adaptacyjne seniorów - byli w stanie zredukować niezamierzone „wędrówki umysłów" dzięki niższemu poziomowi lęku i silniejszej motywacji niż bardziej niespokojna psychicznie młodsza grupa.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy