Strona głównaStyl życiaEmocje w perspektywie seniorów: starsi mają więcej spokoju

Emocje w perspektywie seniorów: starsi mają więcej spokoju

Seniorzy inaczej, bardziej pozytywnie niż młodzi, reagują na smutek, czy samotność. Są też bardziej spokojni.
Emocje w perspektywie seniorów: starsi mają więcej spokoju [fot. Benjamin Balazs from Pixabay]
Uczeni z University of Massachusetts Amherst odkryli, że seniorzy inaczej niż ludzie młodsi regują na różne odczucia. Według autorów, ich odrycia mogą pomóc opiekunom, psychoterapeutom i pracownikom placówek pomocy społecznej, na przykład w lepszym zrozumieniu pensjonariuszy i pacjentów, a także poprawić jakość interakcji.
Starsi deklarują większy spokój niż osoby młodsze. Mają też bogatsze pojęcie tego, co oznacza czuć się spokojniej niż ludzie młods - mówi Rebecca Ready, współautorka badań.
W ramach zadania grupowania słów seniorzy kojarzyli bycie wesołym, szczęśliwym i radosnym z bardziej niż osoby młodsze. Jak sądzą autorzy, „taka szersza koncepcja spokoju" wiąże się z tym, że starsi deklarują więcej uspokajających pozytywnych emocji niż młodsi.

Do badań zaproszono kilkadziesiąt ludzi w wieku 60 - 92 lata oraz osób w wieku 18 - 32 lata i poproszono ich o ocenę 70 wyrażeń emocjonalnych na podstawie tego, czy wywołują one pozytywne, czy negatywne skojarzenia i czy słowa aktywizowały lub pobudzały jakoś uczestników. Na przykład, ‘podekscytowany' jest ogólnie oceniane jako słowo o wysokiej aktywacji, natomiast ‘spokojny' jest związany z mniejszą aktywizacją. Następnie uczestnicy grupowali podobne słowa.

Jak ustalono, grupy słów były podobne dla starszych i młodszych osób dla wielu pojęć, ale dostrzeżono klarowne różnice w smutku, i . Odkryto również, że osoby starsze postrzegają emocje jako bardziej pozytywne i bardziej aktywizujące niż osoby młodsze. Ogólnie rzecz ujmując, emocje mogą być bardziej stymulujące dla osób starszych niż młodszych.

Ponadto odkryto, że seniorzy biorący udział w badaniu zgłaszali mniej objawów depresyjnych niż młodsi uczestnicy. „Głęboko doceniliśmy niektóre stosunkowo nieznane korzyści starzenia się, takie jak wzrost pozytywnych emocji i mniej wstydu związanego z uczuciem smutku lub samotności", ocenia Ready.

O badaniach napisano w Aging and Mental Health.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy