Strona głównaStyl życiaEmpatia i altruizm - dlaczego pomagamy innym

Empatia i altruizm - dlaczego pomagamy innym

Empatia to emocjonalna reakcja na trudną sytuację innych. Wiąże się z zachowaniami altruistycznymi, tj. pomaganiem komuś wyłącznie w dla poprawy dobrostanu tej osoby. Jeśli na przykład widzimy ludzi znajdujących się w tarapatach, odczuwamy te same emocje, a to może skłonić nas do udzielenia im pomocy. Okazuje się jednak, że relacja między empatią i altruizmem jest złożona: kiedy pomagamy przyjaciołom w potrzebie, kieruje nami uczucie empatii, a pomagając krewnym, robimy to, ponieważ oczekujemy wzajemności.
Empatia i altruizm - dlaczego pomagamy innym
Na Uniwersytecie w Groningen zmierzono reakcje empatyczne, opowiadając o młodej kobiecie, która po poważnym wypadku porusza się na wózku inwalidzkim. Następnie uczestnicy badania odpowiedzieli na serię pytań, które pokazały, jak bardzo współczują i identyfikują się z kobietą.

Porównania społeczne

- Wszyscy porównujemy się z otaczającymi nas ludźmi, ale niektórzy robią to częściej niż inni. Kiedy osoby z tej grupy porównują się z kimś, kto znajduje się w gorszej sytuacji, często doświadczają negatywnych emocji, takich jak napięcie, pobudzenie, i irytacja - wyjaśnia psycholog Lidewij Niezink. Jak odkrył, te negatywne emocje są w rzeczywistości wyrazem empatii. Ludzie czują się związani z osobą potrzebującą i identyfikują się z nią. Negatywne emocje są sposobem na wyrażenie tego.

Rodzina i przyjaciele

Oceniono też rolę uczuć empatycznych w relacjach z przyjaciółmi i członkami rodziny. Jak się okazało, pomagamy przyjaciołom z innych powodów niż członkom rodziny. - Ludzie pomagają przyjaciołom ze względu na , ale członkom rodziny, ponieważ mają oczekiwania co do wzajemności - wyjaśnia Niezink. To zaskakujące, ponieważ zawsze zakładano, że empatia jest przede wszystkim cechą relacji rodzinnych. - Wydaje się to jednak logiczne, jeśli się nad tym zastanowić. Kiedy się przeprowadzasz, z pomocą zawsze przychodzi twój brat. Zazwyczaj można polegać na rodzinie. Nie wybieramy naszych rodzin, ale wybieramy naszych przyjaciół. Mamy większe poczucie więzi z przyjaciółmi, dlatego ważniejsze jest tu poczucie empatii - mówi Niezink.

Czym jest altruizm

Kiedy widzisz cierpienie innych, to prowadzi do poczucia empatii, nad którą nie masz kontroli. Po tym mogą nastąpić różne reakcje emocjonalne: współczucie, identyfikacja z daną osobą, troska lub tkliwość. Są to reakcje, na które możemy wpłynąć. One z kolei mogą prowadzić do współczucia i altruizmu, czyli zrozumienia cierpienia drugiej osoby i chęci jego złagodzenia. - jest wyborem i czymś, co możemy aktywnie kultywować, obserwując innych w potrzebie - wyjaśnia Niezink.

- Jesteśmy zwierzętami stadnymi. Nie funkcjonujemy w izolacji, więc chcemy sobie pomagać. Nie mówię, że musimy, ale możemy. Altruizm sprawia, że świat staje się przyjemniejszym miejscem. Pomoc innym jest satysfakcjonująca. Niektórzy mówią zatem, że pomaganie wynika z pobudek egoistycznych. Jeśli pomagasz komuś i ma to dla ciebie pozytywne konsekwencje, nie oznacza to jednak, że twoje motywy nie są altruistyczne - wskazuje Niezink.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy