Strona głównaStyl życiaEnergia z ziaren kawy - kilka sposobów na pozytywny dzień

Energia z ziaren kawy - kilka sposobów na pozytywny dzień

Niezależnie od pory dnia, miejsca spożycia i towarzystwa: pobudza i orzeźwia. Znosi zmęczenie, rozjaśnia umysł. Stawia na nogi i poprawia humor. Jej pozytywny wpływ potwierdzają naukowcy, a rzesze zwolenników nie wyobrażają sobie dnia bez jej aromatu i cudownej, ożywczej mocy. Ponoć szatański wynalazek – kusi ludzkość już od wieków. Kawa.
Sięgamy po nią, żeby przybliżyć realizację planów i uczynić wyzwania realnymi, a świat bardziej przyjaznym. Mamy do wyboru kilka sposobów, jak dodać sobie energii.

© Studio Gi - Fotolia.comSposób nr 1: zaparzanie wrzątkiem
Średnio zmieloną kawę zalewamy wrzątkiem. Robimy to jednak nie w szklance, ale w specjalnym naczyniu z tłokiem, który przesuwamy w dół tak, by pozbyć się fusów.

Sposób nr 2: kafetiera (mokka)
Do dolnego zbiorniczka zaparzaczki nalewamy zimną wodę. Na zbiorniczek kładziemy sitko napełnione drobno zmieloną kawą. Dokręcamy zbiornik na kawowy napar i stawiamy zaparzaczkę na ogniu/ płycie grzewczej. Powstające ciśnienie uniesie wodę, a w górnej części naczynia zbierze się gotowy napar.

Sposób nr 3: ekspres przelewowy
Elementy charakterystyczne to filtr, szklany dzbanek i płyta grzewcza, która podtrzymuje temperaturę kawy. Ważne dla walorów smakowych kawy jest jednak to, aby nie podgrzewać jej zbyt długo – najlepsza jest bowiem zawsze świeżo zaparzona. Do ekspresów używamy kawy drobno zmielonej.

Sposób nr 4: ekspres ciśnieniowy
Kawa umieszczona zostaje na sitku w uchwycie filtra, następnie należy ją ugnieść i umieścić w odpowiednim miejscu urządzenia (chyba, że korzystamy ze specjalnych, gotowych kapsułek). Ekspresy ciśnieniowe wytwarzają klasyczne espresso z delikatną warstwą jasnobrązowej pianki. Można je spożywać jako klasyczne lub też może stanowić bazę do tworzenia cappuccino czy cafe latte.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 12:13:45, 30-12-2009 juniorka

  Kawa nie działa na każdego. Na mnie na przykład nie bardzo. Ja teraz zmieniłam środek, który ma mi dodać energii. Mianowicie przestawiałam się na większą ilość ćwiczeń jak i dodaje do tego sobie l-karnitynę. Direct sama w sobie dodaje mi sił podczas sportu jak i na co dzień. I jest całkiem naturalna
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kosciol.pl
 • Umierać po ludzku
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Aktywni 50+
 • Oferty pracy