Strona głównaStyl życiaEuropejczycy lepiej dostosowują się do zimna niż upału

Europejczycy lepiej dostosowują się do zimna niż upału

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europa lepiej przystosowała się do niskich temperatur niż do wysokich. Eksperci pokazali, że w ostatnich latach nastąpił znaczny spadek ryzyka śmierci związanego z zimnem w porównaniu z pierwszą dekadą lat 2000. W tym samym okresie zaobserwowano również spadek ryzyka zgonów związanych z upałami, chociaż był on mniejszy.
Europejczycy lepiej dostosowują się do zimna niż upału [fot. ChatGPT]
Analizując dane dotyczące temperatury i śmiertelności z ponad 800 regionów w 35 krajach europejskich w latach 2003-2020, badacze stwierdzili, że względne ryzyko zgonu w najniższych temperaturach spadało średnio o 2 proc. rocznie. Natomiast ryzyko zgonu w najwyższych temperaturach również malało, ale w wolniejszym tempie - średnio o 1 proc. rocznie.

Co istotne, nie wszystkie części Europy były dotknięte problemem w równym stopniu. Na przykład w regionach południowo-wschodniej Europy, mimo cieplejszego klimatu, odnotowano więcej dni z niebezpiecznymi upałami i , co wiązało się z wyższym ryzykiem śmiertelności.

- Z czasem lepiej radzimy sobie z niskimi temperaturami - proces ten w nauce nazywa się ‘adaptacją'. W przypadku upałów również obserwujemy zwiększoną odporność, choć poprawa ta jest mniejsza niż w przypadku zimna - mówi Zhao-Yue Chen, badacz ISGlobal.

- Podatność na ekstremalne temperatury znacznie się różni w zależności od lokalizacji - regiony południowej Europy są bardziej wrażliwe na zmiany temperatur niż regiony północne. Ta nierówność wynika częściowo z czynników społeczno-ekonomicznych, takich jak słaba izolacja budynków, niższe wydatki na ochronę zdrowia publicznego i ograniczony dostęp do wsparcia społecznego dla grup wrażliwych - dodaje Chen.

- Nasze wyniki pokazują, że chociaż Europa poczyniła znaczące postępy w adaptacji do zimna, strategie przeciwdziałające śmiertelności związanej z upałami są mniej skuteczne. Badanie z 2024 roku wykazało, że tylko 20 z 38 krajów europejskich wdrożyło systemy monitorowania temperatur, a 17 krajów nadal nie ma planów działania na wypadek fal . Nasze badanie podkreśla potrzebę dalszego rozwoju obecnych środków adaptacyjnych i planów przeciwdziałania skutkom upałów - mówi Joan Ballester Claramunt z ISGlobal. - Jednocześnie zaobserwowane różnice przestrzenne pokazują, jak ważne są strategie dostosowane do konkretnych regionów - dodaje.

Wspólne skutki temperatury i zanieczyszczenia powietrza

Zespół zbadał również, jak często Ekstremalne Temperatury Ryzyka (Extreme-Risk Temperatures, ERT) występowały w dniach, w których poziom przekraczał limity zalecane przez Światową Organizację Zdrowia. Współwystępowanie tych dwóch zjawisk, znane jako „dni złożone" (ang. compound days), miało miejsce w 60 proc. dni z upałami ERT oraz w 65 proc. dni z zimnem ERT. Z czasem liczba tych dni ogólnie malała - z wyjątkiem dni z niebezpiecznymi upałami i wysokim stężeniem ozonu (O₃), których liczba rosła w tempie 0,26 dnia rocznie.

Ozon to wtórny zanieczyszczacz, który powstaje w atmosferze w wyniku interakcji innych gazów z promieniowaniem słonecznym. - Wraz z nasilającym się globalnym ociepleniem, epizody jednoczesnych upałów i wysokiego poziomu ozonu stają się nieuniknionym i pilnym problemem dla Europy. Musimy brać pod uwagę dni złożone i opracować konkretne strategie radzenia sobie z wtórnymi zanieczyszczeniami, takimi jak ozon, ponieważ wpływ ekstremalnych temperatur i zanieczyszczenia powietrza na zdrowie nie jest całkowicie niezależny. Istnieje między nimi interakcja, która może nasilać negatywne skutki zdrowotne - mówi Zhao-Yue Chen.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy