Strona głównaStyl życiaFajerwerki - piękne i niebezpieczne

Fajerwerki - piękne i niebezpieczne

Mają ogromną rzeszę zwolenników i rosnącą wciąż grupę przeciwników. O północy w Sylwestra cieszą oko i torturują uszy. Zachwycają ale mogą także spowodować wiele kłopotów, a nawet tragedii. Jak bezpiecznie dla siebie i innych korzystać z uroku fajerwerków?
Fajerwerki - piękne i niebezpieczne [© DeVIce - Fotolia.com] zawierają materiały pirotechniczne, co oznacza, że na każdym etapie styczności z nimi należy zachować szczególną ostrożność. Mimo, że kolorowe i błyszczące, nie są zabawą dla dzieci. W Polsce kupować fajerwerki mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Nie wolno również pozwalać dzieciom zapalać fajerwerków.

"Kupując materiały pirotechniczne sprawdźmy, czy na opakowaniu znajdują się: nazwa producenta, ostrzeżenia (np. o zachowaniu bezpiecznej odległości podczas odpalania czy nadzorze dorosłych) oraz instrukcja obsługi w języku polskim. Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne mogą kupować wyłącznie osoby pełnoletnie. Zanim kupimy fajerwerki sprawdźmy, czy opakowanie nie posiada żadnych wad (pęknięcia, przerwania, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna. Zobaczmy, czy elementy są dobrze połączone, nie przesuwają się, a części układu służącego do podpalenia nie wypadają" - .

Po zakupie należy fajerwerki przechowywać w miejscu chłodnym i suchym, z dala od źródeł ciepła czy ognia. Gdy już je odpalamy (bezwzględnie na trzeźwo), należy ściśle przestrzegać instrukcji obsługi, szczególnie w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, takich jak umiejscowienie fajerwerku, przygotowanie do odpalenia, zachowanie odległości od budynku czy odejście na określoną odległość. Zaniedbania w tym względzie grożą czymś znacznie więcej niż nieudany pokaz pirotechniczny - nieumiejętnie przechowywane i użytkowane fajerwerki mogą stać się przyczyną poważnych zniszczeń oraz uszkodzeń i poparzeń ciała.

Bezpieczeństwo własne i bliskich przy użytkowaniu fajerwerków to jedna kwestia. Inną jest wytwarzany przez nie hałas, który bardzo niekorzystnie wpływa na zwierzęta - zarówno domowe jak i dziko żyjące. Wielu właścicieli psów skarży się że w Sylwestra praktycznie nie mają możliwości wyjścia ze swoim czworonogiem na spacer - od godzin popołudniowych rozpoczyna się kanonada, która oczywiście punkt kulminacyjny ma około północy, jednak przez długi czas stanowi źródło stresu dla zwierząt. Po Sylwestrze zwiększa się liczba osób poszukujących zaginionych psów i kotów. Niestety, hałas powoduje tez spustoszenie wśród zwierząt i ptaków dziko żyjących w naszych miastach. Między innymi z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się na rzecz rezygnacji z samodzielnego odpalania sztucznych ogni w noc sylwestrową.

W wielu dużych (i nieco mniejszych) miastach tuż po północy odbywają się profesjonalnie przygotowane pokazy sztucznych ogni. Pokazy takie stanowią także atrakcję niektórych imprez sylwestrowych. Może nie zawsze trzeba "dokładać" do nich kupione przez siebie fajerwerki?

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy