Strona głównaStyl życiaGdzie rekordowe fale upałów mogą wywołać najwięcej szkód

Gdzie rekordowe fale upałów mogą wywołać najwięcej szkód

Na Uniwersytecie w Bristolu oceniono, jakie kraje są najbardziej narażone na niszczycielskie skutki upalnych temperatur.
Gdzie rekordowe fale upałów mogą wywołać najwięcej szkód [fot. G.C. from Pixabay]
Bezprecedensowe ekstremalne upały w połączeniu z problemami społeczno-ekonomicznymi narażają niektóre regiony, takie jak Afganistan, Papua-Nowa Gwinea i Ameryka Środkowa, na szczególne niebezpieczeństwo.

Wysokie prawdopodobieństwo rekordowych temperatur, rosnące populacje oraz ograniczona opieka zdrowotna i produkcja energii zwiększają rozmaite zagrożenia.

Pekin i Europa Środkowa również znajdują się na liście zagrożonych obszarów, ponieważ gdyby rekordowe fale upałów wystąpiły w tych gęsto zaludnionych regionach, negatywnie wpłynęłoby to na miliony ludzi.

- Ponieważ fale upałów występują coraz częściej, musimy być lepiej przygotowani. Wskazujemy regiony, które do tej pory mogły mieć szczęście - niektóre z nich odznaczają się szybko rosnącą populacją, a inne to kraje rozwijające się; niektóre już są bardzo gorące. Musimy ocenić, czy plany działań w związku z upałami w obszarów są wystarczające - mówi dr Vikki Thompson Uniwersytetu w Bristolu.

Na podstawie statystyk wartości ekstremalnych wskazano regiony na całym świecie, w których najprawdopodobniej najszybciej padnie rekord temperatur, a w konsekwencji całe społeczeństwa będą najbardziej zagrożone ekstremalnymi .

Odkryto też, że w ostatnich latach upały miały miejsce także na obszarach, które uważano za bezpieczne pod tym względem. - Odpowiednie przygotowanie ratuje życie. Obserwowaliśmy, że najbardziej nieoczekiwane fale upałów na całym świecie doprowadziły do zgonów dziesiątek tysięcy osób. Teraz pokazujemy, że takie rekordowe wydarzenia mogą mieć miejsce wszędzie. Władze na całym świecie muszą być przygotowane - mówi prof. Dann Mitchell.

Wywołane przez człowieka zmiany klimatyczne powodują wzrost częstotliwości, intensywności i czasu trwania , które mogą skutkować tysiącami dodatkowych śmierci na całym świecie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy