Strona głównaStyl życiaGlobal AgeWatch Index 2014: Polska na 32 miejscu rankingu poziomu życia seniorów

Global AgeWatch Index 2014: Polska na 32 miejscu rankingu poziomu życia seniorów

Najnowszy Global AgeWatch Index informuje o jakości życia osób po sześćdziesiątce w 96 krajach. Najlepsza starość czeka mieszkańców Norwegii i Szwecji, najtrudniejsza ludzi z Afganistanu i Mozambiku. Polska plasuje się na 32 miejscu.
Polska na 32 miejscu rankingu poziomu życia seniorów Jakie dziedziny obejmuje Indeks

Indeks bada cztery obszary. Pierwszy z nich to dochody, które obejmują emerytury państwowe, , PKB w poszczególnych krajach oraz wskaźnik ubóstwa ludzi w starszym wieku. Drugi obszar to stan zdrowia obejmujący ilość oczekiwanych lat życia w wieku powyżej 60 lat oraz dobrostan psychiczny. Trzecia dziedzina to możliwości (potencjał) dotyczące poziomu zatrudnienia i statusu edukacyjnego osób starszych, natomiast czwarta domena to „sprzyjające warunki" (enabling enviroment) wiążące się z bezpieczeństwem fizycznym, sieciami społecznymi i dostępem do transportu publicznego.

Gdzie żyje się najlepiej, a gdzie najtrudniej. Polska w czwartej dziesiątce

Wziąwszy pod uwagę wspomniane czynniki obliczono, że osobom starszym najlepiej żyje się Norwegii i Szwecji. Na trzecim miejscu znalazła się Kanada, potem Niemcy, Holandia, Islandia, Stany Zjednoczone, , a dziesiątkę zamyka Nowa Zelandia. Polska uplasowała się na 32 miejscu. Wyprzedza nas nie tylko wiele europejskich państw, ale i m. in. Chile, Urugwaj, Panama, Gruzja, czy Meksyk. Najtrudniejsze życie mają seniorzy w Afganistanie, Mozambiku i w Gazie i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Przy końcu tabeli znajdują się też: Malawi, Tanzania, Pakistan, Jordania, Uganda, Zambia, Irak, Rwanda, Nigeria.

Dane dotyczące Polski

Jak wynika z raportu, obecnie w Polsce mieszka 8,3 miliony ludzi w wieku powyżej 60 lat, co stanowi 21,8 proc. całego społeczeństwa. Szacuje się, że do 2030 roku grupa ta będzie stanowić 27,6 proc. obywateli, a do 2050 roku - 36,7 proc.

Jeśli chodzi o średnią ilość lat życia po sześćdziesiątych urodzinach, wynosi ona 21 lat. Po osiągnięciu 60 można liczyć przeciętnie na kolejnych 16,2 lat w dobrym zdrowiu.

Polska plasuje się umiarkowanie w domenie sprzyja sprzyjających warunków - na 37 miejscu. Jeśli chodzi dochody, zajęliśmy niezłe 24 miejsce, a to ze względu nie tyle na wysokość świadczeń, ile fakt, że 96 proc. osób w wieku powyżej 65 lat otrzymuje . Słabo wypadamy w zakresie możliwości (61miejsce), a to z powodu spadku o sześć punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2013 wskaźnika zatrudnienia ludzi starszych. Co do kwestii stanu zdrowia - uplasowaliśmy się na 48 miejscu.

Globalne szacunki

Do 2050 roku osoby powyżej 60 roku życia będą stanowiły 21 procent światowej populacji. Będzie to prawie dwukrotny wzrost obecnego wskaźnika na poziomie 12 procent.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy