Strona głównaStyl życiaGniew bardziej szkodliwy dla zdrowia seniorów niż smutek

Gniew bardziej szkodliwy dla zdrowia seniorów niż smutek

Gniew i złość są bardziej szkodliwe dla zdrowia fizycznego osób starszych niż smutek. Wiążą się ze stanami zapalnymi, które z kolei sprzyjają przewlekłym chorobom, takim jak choroby serca, artretyzm i nowotwór.
Gniew bardziej szkodliwy dla zdrowia seniorów niż smutek [© biker3 - Fotolia.com]
- Kiedy ludzie się starzeją, nie mogą już wykonywać wszystkich czynności, bywa, że doświadczają utraty współmałżonka, a także doznają osłabienia sprawności fizycznej i przez to wpadają w złość - mówi Meaghan A. Barlow z Concordia University - Nasze badanie wykazało, że może prowadzić do rozwoju chorób przewlekłych, podczas gdy smutek nie - dodaje Barlow.

Uczeni sprawdzili, czy złość i przyczyniły się do stanu zapalnego, odpowiedzi immunologicznej organizmu na zagrożenia, takie jak infekcja lub uszkodzenie tkanek. Chociaż stan zapalny pomaga chronić organizm i pomaga w gojeniu, jeśli się przedłuża lub jest nasilony może prowadzić do chorób przewlekłych na .

Przeanalizowano dane ponad starszych osób w wieku 59 - 93 lata. W ciągu tygodnia uczestnicy wypełnili krótkie kwestionariusze dotyczące tego, jak bardzo czuli się źli lub smutni. Poziom stanu zapalnego zmierzono na podstawie próbek krwi. Sprawdzono też, czy badani cierpieli na jakieś przewlekłe choroby związane z wiekiem.
Odkryliśmy, że codzienne doświadczanie gniewu czy złości było związane z wyższym poziomem stanu zapalnego i chorobami przewlekłymi u osób w wieku powyżej 80 lat, nie dotyczyło to zaś młodszych seniorów - mówi dr Carsten Wrosch z Concordia University. Jeśli chodzi o smutek, nie był związany ze stanem zapalnym ani przewlekłą chorobą - dodaje dr Wrosch.
Smutek może pomóc starszym dostosować się do wyzwań, takich jak fizyczne i poznawcze osłabienie związane z wiekiem, ponieważ może pomóc świadomie zrezygnować z nieosiągalnych już celów, uważają psycholodzy.

Nie wszystkie negatywne emocje są z natury złe i mogą być korzystne w pewnych okolicznościach - mówią eksperci. - Gniew jest aktywizującą emocją, która może pomóc zmotywować ludzi do dążenia do celów życiowych. Młodsi seniorzy mogą być w stanie wykorzystać go jako „napęd" do pokonywania wyzwań i pojawiających się problemów związanych z wiekiem, co może pomóc im zachować zdrowie. Jednak złość staje się problemem dla osiemdziesięciolatków, ponieważ wtedy doświadcza się wielu nieodwracalnych skutków starzenia się, a pewne niektóre przyjemności życia są poza zasięgiem - wskazuje Barlow.

Według autorów starsi mogą zmniejszyć gniew dzięki nauczeniu się regulacji czy lepszych strategii radzenia sobie z nieuniknionymi zmianami, które towarzyszą starzeniu się. - Jeśli lepiej zrozumiemy, które negatywne emocje są szkodliwe, a które korzystne dla osób starszych, możemy ich nauczyć, jak radzić sobie ze stratami w zdrowy sposób - uważa Barlow.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy