Strona głównaStyl życiaGniew zwiększa motywację uzyskania czegoś

Gniew zwiększa motywację uzyskania czegoś

Gniew jest uważany przez psychologów za ciekawą emocję. Z jednej strony ma wymiar negatywny, ale z drugiej wykazuje też pewne cechy emocji pozytywnych. Uczeni odkryli np., że kojarzenie danego przedmiotu z gniewem sprawia, że ludzie chcą go zdobyć - jest to rodzaj motywacji, którą większość zwykle wiąże z pozytywnymi emocjami.
Gniew zwiększa motywację uzyskania czegoś [fot. wendy CORNIQUET from Pixabay]
Gniew jest powszechnie postrzegany jako coś negatywnego. Może mieć jednak dobre strony, na przykład, aktywuje obszar po lewej stronie mózgu, który wiąże się z różnymi pozytywnymi . I, podobnie jak dobre emocje, może motywować ludzi do dążenia do czegoś. - Ludzie są zmotywowani do zrobienia czegoś lub zdobycia określonego przedmiotu, ponieważ uważają to za satysfakcjonujące. Zwykle oznacza to, że osiągnięcie takiego celu zwiększa poczucie szczęścia - mówi Henk Aarts z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii.

Psychologowie chcieli zbadać, jaki jest związek między jako negatywną emocją i chęcią zdobycia czegoś. Podczas eksperymentu każdy uczestnik obserwował ekran komputera, na którym pojawiały się obrazy powszechnie używanych przedmiotów, takich jak kubek czy długopis. Nie zdawali sobie jednak sprawy z tego, że tuż przed zdjęciem każdej z tych rzeczy na ekranie przedstawiano twarz o wyglądzie neutralnym, złym lub przerażonym. Ten podprogowy obraz łączył daną emocję z widzianym następnie przedmiotem. Pod koniec eksperymentu uczestnicy zostali zapytani, jak bardzo chcieliby otrzymać dany przedmiot.

W innej wersji eksperymentu uczestnik ściskał uchwyt, aby uzyskać pożądaną rzecz - ci, którzy zastosowali silniejszy uścisk, mieli większe szanse na wygranie. Okazało się, że badani wkładają więcej wysiłku, aby zdobyć przedmioty kojarzące się ze złymi twarzami (nie zrobili tego w przypadku przedmiotów związanych ze strachem.) - Ma to sens, jeśli pomyślisz o ewolucji ludzkiej motywacji - mówi Aarts. Załóżmy, przykładowo, że w środowisku jest ograniczona ilość żywności. W takim kontekście osoby, które kojarzą jedzenie ze złością i zamieniają agresję w „reakcję walki", aby je zdobyć, mają większe szanse na przeżycie. - Jeśli w takim przypadku jedzenie nie wywołuje gniewu lub agresji, możesz umrzeć z i przegrać walkę - wyjaśnia Aarts.

Co ciekawe, uczestnicy tego badania nie mieli pojęcia, że ich pragnienie posiadania przedmiotów wiąże się z gniewem, mówi Aarts. - Kiedy pytasz ludzi, dlaczego ciężej pracują, aby coś osiągnąć, odpowiadają: ‘Tylko dlatego, że mi się to podoba'. To pokazuje, jak mało wiemy o naszych własnych - wyjaśnia Aarts.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy