Strona głównaStyl życiaGniew zwiększa racjonalność?

Gniew zwiększa racjonalność?

„Gniew jest potężną wewnętrzną siłą, która zdmuchuje światło rozumu", powiedział Ralph Waldo Emerson. Okazuje się jednak, że zagniewani ludzi mogą stać się bardziej racjonalni.
Gniew zwiększa racjonalność? [fot. Alexas Fotos from Pixabay]
Słusznie wini się za błędne myślenie, ponieważ wywołuje zmianę postrzegania ryzyka, zwiększa uprzedzenia i wyzwala . Nie zawsze jest jednak destrukcyjny. Złość może skłaniać do dokładniejszej i bardziej racjonalnej analizy sposobu myślenia innej osoby.

Przyjrzano się temu, jak gniew oddziałuje na i podejmowanie decyzji. W badaniach przedstawiano ludziom argumenty, próbując przekonać ich do niepopularnych poglądów. Wcześniej niektórzy zostali poproszeni o napisanie o przeżyciu, które ich rozgniewało. Odkryto coś zaskakującego - złość sprawiła, że uczestnicy reagowali bardziej racjonalnie i analitycznie.

Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara podkreślają, że rozgniewani ludzie potrafią przetwarzać informacje w sposób analityczny, choć często poprzez „mentalne skróty". Jakkolwiek nie zawsze tak jest, aktywność wywołana może oznaczać jasne i rozważne przetwarzanie danych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy