Strona głównaStyl życiaGodziny snu a szanse na długowieczność

Godziny snu a szanse na długowieczność

Pora snu nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Okazuje się, że to, o której godzinie chodzisz spać, może być wskaźnikiem szans na długie życie.
Godziny snu a szanse na długowieczność [Fot. Monkey Business - Fotolia.com] Badacze z Northwestern University Feinberg School of Medicine przeanalizowali dane 500 tysięcy Brytyjczyków. Okazało się, że ci, którzy lubili przesiadywać po nocach, mieli o 10 proc. wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci w porównaniu do „rannych ptaszków". Odznaczali się też m. in. wyższym ryzykiem , a także zaburzeń psychicznych i neurologicznych.

Według ekspertów, znaczące niedopasowanie między zegarem wewnętrznym a światem zewnętrznym może w dłuższej perspektywie prowadzić do problemów zdrowotnych. Może to skutkować bowiem z zaburzeń poziomu hormonów i innych procesów wewnętrznych, które przygotowują nasze organizmy do jedzenia i spania.

Taki sposob funkcjonowania oznacza też zwykle osłabienie jakości snu i zmniejszenie jego długości. z kolei to zarówno wysokie prawdopodobieństwo różnych chorób w kolejnych latach, jak i wyższe zagrożenie na co dzień, ponieważ zmęczenie zmniejsza zdolność koncentracji i zwiększa ryzyko wypadków.

Autorzy wskazują, że nasz chronotyp w dużej mierze zależy od naszych przyzwyczajeń, ale wpływają nań także czynniki genetyczne. W każdym razie, wydaje się, że ludzie to „zwierzęta dzienne", więc lepiej funkcjonują w słonecznych godzinach, mówią badacze.

Tym, którzy źle reagują na dźwięk budzika przed dziesiątą rano, eksperci radzą regularne ćwiczenia i zdrową dietę, bo stanowią one główne czynniki zachowania dobrego stanu zdrowia. Przypominają też, że niezbędna ilość na dobę to siedem do dziewięciu godzin. Ci, którzy sypiają krócej, częściej ulegają wypadkom, chorują na oraz mają nadwagę lub otyłość, jak również doświadczają .


Wyniki badań są dostępne w Chronobiology International.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy