Strona głównaStyl życiaGotowanie i sprzątanie zanieczyszcza powietrze w mieszkaniu

Gotowanie i sprzątanie zanieczyszcza powietrze w mieszkaniu

Jakie związki chemiczne wdychasz podczas gotowania lub sprzątania w domu? Czy są one potencjalnie szkodliwe? Chemicy z Colorado State University postanowili to ocenić.
Gotowanie i sprzątanie zanieczyszcza powietrze w mieszkaniu [fot.  Maria from Pixabay]
Sprawdzono, jakie związki są wytwarzane podczas różnych prac domowych i które z nich mogą być uznane za toksyczne. Jak odkryto, większość takich substancji jest emitowana w niewielkich ilościach i zostaje szybko usunięta dzięki odpowiedniej wentylacji. Jednak nie jest jasny wpływ na zdrowie ludzi zarówno poszczególnych związków, jak i ich mieszanin w pomieszczeniach.

- Powietrze w pomieszczeniach cię nie zabije, ale okazuje się, że zawiera znacznie więcej - i często na wyższym poziomie - substancji potencjalnie w porównaniu z powietrzem na zewnątrz, szczególnie w czasie - mówi Delphine Farmer, współautorka badań.

- To bardzo interesujące, że istnieje tak wiele związków emitowanych podczas zwykłych czynności domowych i że większość z nich nie była badana pod kątem toksyczności. Nie oznacza to automatycznie, że wszystkie te związki są toksyczne - potrzeba jednak więcej pracy, aby ocenić wpływ takich substancji, które są często emitowane w wysokich stężeniach podczas czynności domowych - mówi Anna Hodshire, również współautorka badań.

Z szerokiej gamy związków mierzonych w ramach badań szczególną uwagę zwrócono na benzen i formaldehyd. Co więcej, mniej znana akroleina jest toksyczną dla substancją wydzielaną m. in. w wyniku ogrzewania tłuszczów. Jeszcze inna substancja warta większej uwagi to kwas izocyjanowy reagujący z białkami w ludzkim ciele.

Jak odkryto, czynności związane z gotowaniem powodowała wytworzenie większej ilości potencjalnie toksycznych związków, podobnych do tych z dymu .

Autorzy zapowiadają, że w dalszych krokach trzeba sprawdzić, czy i jak silnie wspomniane związki oddziałują na nasz organizm na przestrzeni lat.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy