Strona głównaStyl życiaGwałtowna burza, powódź? Ostrzeżenie dostanieniesz sms-em

Gwałtowna burza, powódź? Ostrzeżenie dostanieniesz sms-em

1 lipca 2015 roku ostatecznie wystartował Regionalny System Ostrzegania. Dzięki współpracy z operatorami komórkowtymi, wiadomości tekstowe z ostrzeżeniami przed poważnym niebezpieczeństwem, np. nadchodzącą powodzią, otrzymają wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych znajdujący się na zagrożonym obszarze. Od 1 lipca Regionalny System Ostrzegania obejmuje też wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, czyli TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka.
Gwałtowna burza, powódź? Ostrzeżenie dostanieniesz sms-em [© ponsulak - Fotolia.com] Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli o zagrożeniach, który działa od 1 stycznia 2015 roku. W tym czasie z systemu wygenerowano ponad 1700 powiadomień i ponad 400 ostrzeżeń. Do końca maja aplikacja mobilna RSO miała ponad 123 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, , oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wód), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w MUX-3. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora. Wszystkie komunikaty dostępne są także na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430.

Ostrzeżenia są dostępne także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Telewizją Polską, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW. W czerwcu do grona instytucji zaangażowanych w projekt dołączyli także operatorzy - firmy Orange, T-Mobile, Play, a także Plus.

Od 1 lipca ostrzeżenia w wyjątkowo ważnych przypadkach będą rozsyłane także przez sms-y. Dzięki współpracy z operatorami komórkowtymi, wiadomości tekstowe z ostrzeżeniami otrzymają wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych znajdujący się na zagrożonym obszarze. System ten będzie jednak uruchamiany tylko w przypadku dużego zagrożenia, w wyjątkowych sytuacjach typu nadchodząca .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy