Strona głównaBlogHalloween - obchodzić czy nie?

Halloween - obchodzić czy nie?

Co prawda Halloween przybyło do Polski dopiero jakieś dwie dekady temu, ale z roku na rok zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Jednak to święto zasłużyło sobie także na miano najbardziej kontrowersyjnego w polskim kalendarzu – pokonując Dzień Kobiet czy 1 maja. Skąd bierze się sprzeciw wobec Halloween?
Halloween - obchodzić czy nie? Jeśli spojrzymy w kalendarz to Halloween stanowi konkurencję raczej dla obchodzonego 31 października Dnia Reformacji, nie zaś dla przypadającego 1 listopada Dnia czy też następującego zaraz po nim Dnia Zadusznego. Teoretycznie nic nie powinno stać na przeszkodzie, żeby wieczorem wziąć udział w zabawie w „trick or treat” zaś następnego dnia wybrać się na cmentarz. Również radosne obchodzenie Halloween nie powinno być przeszkodą, gdyż choć w naszej tradycji początek listopada to czas zadumy i refleksji, liturgicznie 1 listopad to święto radosne – jest to bowiem uroczystość ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych. Nawet szaty liturgiczne noszone tego dnia przez katolickich księży podczas mszy mają kolor biały – tak jak w Boże Narodzenie. Dodatkowo w wielu kulturach 1 listopada obchodzony jest z udziałem akcesoriów rodem z – takich jak na przykład ciasteczka w kształcie trupich czaszek.

O co zatem chodzi? Osoby zajmujące się teologią i religioznawstwem podkreślają bardzo istotne różnice pomiędzy przesłaniem, które leży u podłoża świąt. Zwłaszcza chrześcijańscy teologowie upatrują w celtyckim święcie wielu odniesień do nadnaturalnego „zabronionego” świata, okultyzmu czy wręcz do satanizmu.

Co roku przed końcem października kościoły i organizacje chrześcijańskie przestrzegają przed obchodzeniem Halloween, wskazując nie tylko na jego pogańskie korzenie ale także na możliwość uwikłania się w praktyki prowadzące do negowania wartości chrześcijańskich czy wręcz opętania.

Teolog i biblista dr Roman Zając zauważa inną kwestię związaną bezpośrednio z pop-kulturową wersją Halloween. Trywializuje on kwestię śmierci, sprowadzając ten temat do beztroskiej rozrywki. „Pod wesołą zabawą i wygłupem ukryte jest de facto znaczenie antykulturowe tej zabawy.” – podkreśla dr Zając. Równocześnie wskazuje, że oskarżenia o promocję okultyzmu są zbyt daleko idące, gdyż właśnie skomercjalizowany charakter tego święta czyni z niego wyłącznie rozrywkę. Rzeczywiście, do Polski Halloween przeszło już jako święto skomercjalizowane, bez duchowej tradycji – ta niepodzielnie należy do chrześcijańskich (choć też z nutką pogańską) zwyczajów odwiedzania grobów i modlitwy za zmarłych. Wydrążona dynia jest więc dla nas po prostu lampionem, a makabryczne przebieranki nie mają zazwyczaj na celu niczego głębszego niż dobra zabawa z elementem dreszczyku.

Duże kontrowersje budzi natomiast wszelki przymus – zarówno związany z obchodzeniem jak i nie obchodzeniem Halloween. W niektórych szkołach czy nawet przedszkolach odbywają się bale czy „pochody” przebierańców o tematyce nawiązującej do amerykańskiego święta. W innych przeciwnie – panuje zakaz jakichkolwiek nawiązań lub nawet wprowadzane są elementy konkurencyjne w postaci „orszaków świętych”. Bywa i tak, że na przykład na religii katecheta mówi o niebezpieczeństwach związanych z Halloween, zaś na lekcji angielskiego uczniowie przebierają się i bawią, co ma stanowić nawiązanie do kultury kraju, którego języka się uczą.

Z roku na rok Halloween jest coraz bardziej widocznym świętem. Zasługę mają tu zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy. A zyskują przede wszystkim sprzedawcy akcesoriów i przebrań, wypożyczalnie strojów oraz lokale i placówki kulturalne, które organizują okolicznościowe imprezy czy pokazy filmów.

Niezależnie od kontrowersji wokół Halloween, święto to przyniosło jedną korzyść, przywracając pamięć o smacznym i zdrowym warzywie. Dynia, bo o niej mowa wróciła do polskich kuchni i od kilku lat jej popularność rośnie, zwłaszcza na przełomie października i listopada. Niezależnie od tego czy jesteśmy „za” czy „przeciw” Halloween warto skorzystać z sezonu na dynię, która ma wiele różnych .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy