Strona głównaStyl życiaHistoryczne spotkanie Kościołów - apel o pojednanie polsko-rosyjskie

Historyczne spotkanie Kościołów - apel o pojednanie polsko-rosyjskie

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I i Arcybiskup Józef Michalik podpisali Przesłanie do Narodów Polski i Rosji. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Historyczne spotkanie Kościołów - apel o pojednanie polsko-rosyjskie Ceremonia podpisania wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji rozpoczęła się wystąpieniem prof. dr hab. Andrzeja Rottermunda, który podkreślił znaczenie spotkania przedstawicieli Episkopatu Polski i Kościoła Prawosławnego w Rosji. Uczestników uroczystości przywitał dr Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Po podpisaniu Wspólnego Przesłania jako pierwszy głos zabrał patriarcha . Odniósł się do siły różnych ideologii we współczesnym świecie i stwierdził, że kościoły nie mogą tego nie zauważać. Polska i Rosja współpracują w sferze gospodarczej, jednakże same aspekty pragmatyczne nie wystarczą, by nastąpiło pojednanie między naszymi narodami. Patriarcha podkreślił, że trzeba też stworzyć rodzaj stosunków, który nie opiera się jedynie na korzyściach ekonomicznych, ale ma głębszy fundament.

Cyryl I wyraził opinię, że oba Kościoły są za wspólnym rozwojem i dialogiem miedzy Polakami a Rosjanami. Nawiązał także do trudnej historii naszych krajów i podkreślił, że podpisany dziś dokument powinien utwierdzić Polaków i Rosjan w wierze w przebaczenie. Zaznaczył też, że najważniejsze jest to, by przesłanie nie stało się okazją do wzajemnego obwiniania się. Podkreślił, że katolicy i chrześcijanie prawosławni są członkami jednej rodziny chrześcijańskiej i dlatego powinny wspierać się w zachowaniu duchowego fundamentu Europy, który współcześnie jest zagrożony także m. in. poprzez podziały w łonie samego chrześcijaństwa. Wspólny cel przedstawicieli obu kościołów obejmuje przeciwstawienie się kwestionowaniu zasad moralnych opartych na Dekalogu i promowaniu aborcji, eutanazji, czy związków osób jednej płci.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskup Józef Michalik rozpoczął od tego, że dzisiejsze spotkanie ma wymiar historyczny, a jego idea zrodziła się z ducha ewangelii. Również odniósł się do przemian polityczno-społecznych i podkreślił, że wiara chrześcijańska nie może mieć jedynie wymiaru prywatnego. Stwierdził, że dzisiejszy świat zapomina o Bogu tymczasem nie może się bez Niego obejść.

Arcybiskup Michalik nawiązał do historii Polski i Rosji wskazując na jej burzliwość i wspominając zło wyrządzone przez systemy totalitarne, ale i konkretnych ludzi. Jednocześnie jednak stwierdził, że przyszłość jest ważniejsza niż przeszłość, bo odpowiadamy za to, co dzieje się właśnie dziś. Przypomniał też słowa Jana Pawła II, zdaniem którego pojednanie nie może być mniej głębokie niż sam rozłam - one powinny stanowić odniesienie do budowania współczesnych stosunków między naszymi narodami.

Podobnie jak patriarcha Cyryl, abp. Michalik odniósł się do kwestii aborcji, i homoseksualizmu, które - jego zdaniem - niesłusznie są bronione z pozycji praw człowieka.

Prace nad przygotowaniem Wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji trwały 2,5 roku. Dokument stanowi apel o pojednanie. Zawarto w nim opinię głoszącą, że „po II wojnie światowej i bolesnych doświadczeniach ateizmu, który narzucono naszym narodom, wchodzimy na drogę duchowej i materialnej odnowy". Ponadto obejmuje apel do wiernych o prośbę „o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem". Zawiera też wezwanie do „wszystkich, którzy pragną dobra, trwałego pokoju oraz szczęśliwej przyszłości: do polityków, działaczy społecznych, ludzi nauki, kultury i sztuki, wierzących i niewierzących, do przedstawicieli Kościołów, aby stale podejmowali wysiłki na rzecz rozwijania dialogu, odbudowania wzajemnego zaufania, zbliżenia ludzi do siebie oraz budowania wolnej od przemocy i wojen pokojowej przyszłości naszych krajów i narodów. W dokumencie wyrażono wspólne stanowisko wobec przemian społecznych i politycznych postulując prawo do obecności religii w życiu publicznym oraz przeciwstawiając się kwestionowaniu podstawowych zasad moralnych opartych na Dekalogu.

W uroczystości wzięli udział m. in. Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, wiceprezes Rady Ministrów i minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Michał Boni, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, nuncjusz apostolski Celestino Migliore i wielu parlamentarzystów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy