Strona głównaStyl życiaHoroskopy czytamy, ale im nie wierzymy

Horoskopy czytamy, ale im nie wierzymy

Niemal połowa Polaków czyta horoskopy, choć większość traktuje je raczej jak rozrywkę i nie kieruje się zaleceniam i przepowiedniami w życiu codziennym – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Najczęściej to kobiety próbują przewidzieć swoją przyszłość, sięgając po horoskopy oraz korzystając z usług wróżbitów. Gdy jesteśmy ciekawi, co przyniesie przyszłość, nasze przekonania, zarobki oraz wykształcenie nie mają znaczenia – liczy się głównie to, czy wierzymy w magię.
Horoskopy czytamy, ale im nie wierzymy [Fot. andriano_cz - Fotolia.com]

Horoskop prawdy nie powie

Ponad połowa ankietowanych (55%) nigdy nie sięga po horoskopy, wciąż jednak grono ich czytelników jest stosunkowo duże (45% ankietowanych). Pomimo iż wśród czytelników horoskopów większość stanowią kobiety (55%), nie jest to typowo kobieca lektura. Co trzeci mężczyzna (34%) również chętnie po nie sięga. Horoskopy cieszą się w Polsce popularnością, ale jedynie 3% czytelników zawsze stosuje się do zawartych w nich zaleceń w życiu codziennym, a więcej niż co drugi czytający (57%) nigdy nie przywiązuje wagi do tych informacji.

A może do wróżki?

Co dziewiąty ankietowany przez CBOS (11%) zdecydował się skorzystać z pomocy wróżbity. , zmniejszyła się liczba osób, które skorzystały z takich usług więcej niż jeden raz (z 5% do 3%), można więc przypuszczać, że coraz mniej badanych traktuje wizyty u wróża lub wróżki jako istotną część swojego życia. Tylko jeden na stu ankietowanych (1%) twierdzi, że skorzystał z takiej usługi wielokrotnie. Niezmiennie większość Polaków (85%) nigdy nie odwiedziła osoby parającej się astrologią.

Na popularność usług nie wpływa istotnie religijność badanych, która teoretycznie powinna kształtować ich stosunek do magicznych praktyk. Co więcej, osoby uczestniczące w praktykach kilka razy w tygodniu nawet nieco częściej niż pozostałe przyznają, że chociaż raz skorzystały z usług wróżki lub wróża (23% wskazań).

Wśród osób o najniższych dochodach, nieprzekraczających 899 zł na osobę, notujemy najwyższy odsetek (18%) korzystających z usług wróżek, nie brakuje ich jednak także w grupie respondentów o dochodach najwyższych, powyżej 2500 zł per capita (13%).

Kobiety ponad trzykrotnie częściej (22%) niż mężczyźni (6%) deklarują, że skorzystały kiedyś z usług wróżki lub wróża.

Talizman na szczęście

Większość ankietowanych przez CBOS (86%) nie przyznaje się do posiadania talizmanu, a jedynie 5% deklaruje, że obecnie posiada taki przedmiot.

Kluczową rolę w przypadku talizmanów odgrywa wiek respondentów. Co piąty badany w wieku 18 – 34 lat (21%) posiada lub posiadał talizman. Dwukrotnie rzadziej przyznają się do tego osoby powyżej 55 roku życia (10%), natomiast respondenci w wieku 35 – 54 plasują się pośrodku – 15% wskazań.

Osoby korzystające z usług wróżek chętniej też zaopatrują się w magiczne przedmioty. Co trzecia osoba, która co najmniej raz odwiedziła wróża lub wróżkę (33%), przyznaje się również do posiadania talizmanu (obecnie lub w przeszłości).

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy