Strona głównaStyl życiaIdź do parku. To ci poprawi samopoczucie psychiczne

Idź do parku. To ci poprawi samopoczucie psychiczne

Jeśli mieskasz na wsi, nie brakuje ci możliwości spacerowania na łonie natury. Jeśli jednak jesteś „mieszczuchem", trudniej ci zmienić otoczenie z betonowego na naturalne. Można się jedna „poratować" częstszym przebywaniem w parkach, mówią uczeni. To zwiększa poczucie szczęścia i spokoju ducha.
Idź do parku. To ci poprawi samopoczucie psychiczne [Fot. hcast - Fotolia.com]
Wystarczy spędzić 20 minut dziennie w otoczeniu pełnym drzew i krzewów, by lepiej się poczuć. W miastach zaś parki są „na wagę złota" i warto, o ile tylko pozwala pogoda, regularnie w nich przebywać - radzą uczeni z University of Alabama w Birmingham. Dzięki temu zyskujemy zastrzyk i możemy liczyć na poprawę .

Jakkolwiek deweloperzy wykupiliby w miastach wszelki kawałek ziemi pod budowę nowych bloków czy innych inwestycji, plany zagrospodarowania są zwykle układane tak, by zapewnić „nietykalność" skrawkom zieleni wśród miejskiego betonu. I słusznie, mówią badacze, bo dzięki nim mieszkańcy zurbanizowanych terenów mogą cieszyć się zielonymi terenami.

Aby ocenić wpływ wycieczki po parku miejskim na subiektywne samopoczucie, uczeni zaprosili do badań niemal sto osób. Każda z nich regularnie chadzała do jednego z miejskich parków. Uczestnikom założono też akcelerometry, które pozwoliły monitorować poziom aktywności fizycznej. Wszyscy wypełnili ankiety przed i po pobycie po .

Okazało się, że poziom wysiłku fizycznego związanego z pobytem w parku nie miał większego wpływu na poziom dobrostanu, ale samo przebywanie w parku oznaczało poprawę samopoczucia psychicznego.

Parki dają mieszkańcom możliwość kontaktu z naturą, wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu i sprzyjają kontaktom towarzyskim oraz wszelkim działaniom rekreacyjnym. To natomiast z pewnością jest dobre dla samopoczucia psycho-fizycznego, pozwala osłabić stres i zmniejszyć obciążenie psychiczne, mówi autorzy badań.

O badaniach napisano w International Journal of Environmental Health Research.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy