Strona głównaStyl życiaIm lepszy sen, tym mniej lęku na jawie

Im lepszy sen, tym mniej lęku na jawie

Jakość twojego snu przekłada się nie tylko na poziom energii w kolejnym dniu - ma wpływ również na to, jak silny ogarnia cię lęk.
Im lepszy sen, tym mniej lęku na jawie [Fot. leszekglasner - Fotolia.com] Im lepiej sypiasz, tym mniej lęku i niepokoju doświadczasz, wyjaśniają uczeni z Uniwersytetu w Newark.

Wysoka jakość snu może mieć związek się ze zmniejszoną aktywnością w regionach mózgu biorących udział w powstawaniu uczucia strachu. Indywidualna charakterystyka snu może być też wskaźnikiem podatności na doświadczenie (posttraumatic stress disorder, PTSD).

Autorzy badań wskazują, że są częstym zjawiskiem u osób z PTSD. Wcześniej często analizowano, w jaki sposób sen w określonej dobie może wpływać na zachowanie już utrwalonych, przerażających wspomnień. Niewiele testów jednak objęło analizy wpływu nawyków związanych z nocnym odpoczynkiem na nabywanie lękowych wspomnień.

W nowych testach uczeni przez tydzień monitorowali sen grupy ludzi. Uczestnicy zostali wyposażeni w narzędzia do kontroli odpoczynku, takie jak urządzenie do badania fal mózgowych i bransoletka wykrywająca ruchy ramion. Prowadzili też dziennik snu. Następnie wzięli eksperymencie neuroobrazowym, którego celem było wywoływanie strachu - w jego ramach osiągano efekt kojarzenia neutralnych obrazów z lekkim porażeniem prądem.

Okazało się, że ci, którym nie brakowało snu i jego jakość była odpowiednia, rzadziej odczuwali strach. W szczególności, im dłuższa była faza REM (ta, w której się śni), tym mniejszą odnotowano aktywność związaną z i łączność pomiędzy hipokampem, jądrem migdałowatym oraz korą mózgową. Dodatkowo, odpowiedzi na przewodnictwo skórne (SCR) były słabo skorelowane z aktywnością ciała migdałowatego. Efekt tego jest taki, że podatność na bodźce staje się nieco stłumiona i stajemy się mniej podatni na odczuwanie strachu.

Na podstawie:

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X