Strona głównaStyl życiaIm młodziej się czujesz, tym mniej szkodzi ci stres

Im młodziej się czujesz, tym mniej szkodzi ci stres

Osoby, które czują się młodsze, wykazują też lepsze samopoczucie, lepsze funkcjonowanie poznawcze, mniej stanów zapalnych, niższe ryzyko hospitalizacji, a nawet żyją dłużej niż ich rówieśnicy, którzy mają poczucie, że wiek im doskwiera.
Im młodziej się czujesz, tym mniej szkodzi ci stres
Według American Psychological Association czucie się młodym może pomóc chronić osoby w średnim i starszym wieku przed szkodliwymi skutkami .

Medycy z Niemieckiego Centrum Gerontologii przeanalizowali dane kilku tysięcy osób w wieku powyżej 40 lat. Uczestników pytano o poziom odczuwanego stresu i możliwości funkcjonalne, czyli to, jak bardzo byli oni ograniczeni w codziennych czynnościach, takich jak , ubieranie się, czy kąpiel. Badani określili też subiektywnie odczuwany wiek - po prostu odpowiedzieli na pytanie: „Na ile lat się czujesz?"

Naukowcy stwierdzili, że uczestnicy, którzy zgłaszali wyższy stres w swoim życiu, zwykle doświadczali gwałtownego pogorszenia się zdrowia funkcjonalnego w ciągu trzech lat, a związek między stresem i pogorszeniem zdolności funkcjonalnych był silniejszy w przypadku osób metrykalnie starszych. Jednakże subiektywny wiek był niczym bufor ochronny. Wśród osób, które niż wynikałoby to z ich wieku chronologicznego, związek między stresem i pogorszeniem był słabszy. Ten ochronny skutek okazał się najsilniejszy wśród najstarszych uczestników.
Wiadomo, że zdrowie funkcjonalne pogarsza się wraz z wiekiem, ale jasne jest też, że zmiany związane ze starością są niezwykle zróżnicowane. W rezultacie niektóre osoby wchodzą w jesień życia z całkiem dobrymi i nienaruszonymi zasobami zdrowotnymi, podczas gdy inni doświadczają wyraźnego pogorszenia się zdrowia funkcjonalnego, co może nawet skutkować potrzebą opieki długoterminowej. Nasze odkrycia potwierdzają rolę stresu jako czynnika ryzyka nasilenia problemów funkcjonalnych, szczególnie wśród seniorów. Pookazują też, że czucie się młodym wspomaga zdrowie i zmniejsza stres - mówi dr Markus Wettstein z Uniwersytetu w Heidelbergu.
Według autorów, warto pomóc ludziom poczuć się młodszymi, bo może to zmniejszyć szkody wywoływane stresem i poprawić zdrowie starszych. Jak to zrobić? Przydatne mogłyby być na rzecz zdrowego starzenia się i przeciw negatywnym stereotypom dotyczącym wieku oraz promowanie pozytywnych poglądów na temat starości. Poza tym - jak uważa dr Wettstein - działania na rzecz osłabiania stresu i trening zarządzania stresem mogą zapobiegać pogorszeniu się zdrowia funkcjonalnego u osób starszych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć