Strona głównaStyl życiaIm wyższe masz poczucie sensu swojego życia, tym lepsze jest twoje zdrowie

Im wyższe masz poczucie sensu swojego życia, tym lepsze jest twoje zdrowie

Ci, dla których ich codzienność ma głębszy sens, są zdrowsi. Osoby w średnim i starszym wieku, które uważają, że ich codzienne czynności mają istotne znaczenie, cieszą się lepszym zdrowiem w kolejnych latach niż pozostali.
Im wyższe masz poczucie sensu swojego życia, tym lepsze jest twoje zdrowie [Fot. Rena Marijn - Fotolia.com]
Przeświadczenie o istotnej wadze codziennych aktywności jest decydujące nie tylko, jeśli chodzi o poziom , ale ma również wpływ na stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Okazuje się, że im wyższe masz poczucie sensowności działań, tym lepsze jest twoje zdrowie.

Uczeni z University College London przeprowadzili badania, z których wynika, że osoby w średnim i starszym wieku, które uważają, że ich codzienne czynności mają istotne znaczenie, cieszą się lepszym zdrowiem w kolejnych latach niż pozostali.

Ludzie uznający, że ich codzienność jest wysoce , rzadziej cierpią z powodu różnych chorób, w tym chorób przewlekłych, niż osoby nie mające takiego poczucia. Co więcej, ta pierwsza grupa odznacza się wyższym poziomem aktywności fizycznej i niższym wskaźnikiem .

Jak sądzą autorzy, zależność pomiędzy doświadczeniami i życiem uznawanym za wartościowe jest dwukierunkowa. Osoby, które są zaangażowane społecznie i cieszą się dobrym zdrowiem, mogą uznawać swoje przedsięwzięcia jako mające większe znaczenie, równocześnie zaś poczucie sensu może przyczynić się do większego zaangażowania w różne przedsięwzięcia, lepszego , mniejszej , itd.

Jeśli chodzi o zdrowie fizyczne, dość łatwo jej obiektywnie ocenić, wzięto bowiem pod uwagę kilka powszechnie stosowanych wkaźników. Co do poczucia sensowności działań jednak, zastosowano skalę od 0 do 10, w ramach której subiektywnie wartościowali je sami uczestnicy. Badani w wieku 50-90 lat wysoko cenili różne działania, dla jednych szczególne znaczenie miało śpiewanie w chórze, dla innych spacery po górach, dla jeszcze innych doglądanie wnuków. W każdy razie, osoby, które wymieniały jakieś podejmowane przez siebie działanie jako mające głęboki sens, odznaczały się niższym poziomem , wyższą szybkością chodzenia oraz większą siłą mięśni rąk.

Ogólnie rzecz ujmując, kilkuletnie monitorowanie uczestników pokazało, że w im znaczniejszym stopniu ludzie uznawali swoje życie za sensowne, tym lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym się odznaczali.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy