Strona głównaStyl życiaInteligencja a wiek - różne możliwości poznawcze są najwyższe w różnym okresie

Inteligencja a wiek - różne możliwości poznawcze są najwyższe w różnym okresie

Wberw powszechnym przekonaniu, poziom naszej inteligencji nie staje się najwyższy w jakimś konkretnym wieku, określone obszary mózgu słabną w różnym czasie.
Inteligencja a wiek - różne możliwości poznawcze są najwyższe w różnym okresie [Fot. psdesign1 - Fotolia.com]
W każdym okresie życia doświadczamy jakichś zmian w sposobie funkcjonowania mózgu, to dlatego nie można zasadnie powiedzieć, że jedynie w młodym wieku korzystamy z pełni naszych .

Badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz Massachusetts General Hospital w Cambridge wyjaśniają, że różne części ludzkiego mózgu inaczej działają w różnych fazach życia.

W trakcie badań autorzy analizowali wyniki testów kognitywnych przeprowadzonych przez 48 tysięcy osób w wieku 10 - 89 lat. Uczestnicy wykonywali ćwiczenia dostępne na GamesWithWords.org (w sieci MIT) i TestMyBrain.org (stronę stworzoną przez Uniwersytet Harvarda), których celem było określenie poziomu IQ, , zdolności językowych i . Okazało się, że różne umiejętności osiągają maksimum w różnym wieku.

Jak ustalono, ludzie młodzi, w wieku około 20 lat, lepiej niż inni kodyfikowali cyfry za pomocą symboli. Osoby z grupy 25 - 35 lat miały najlepsze najwyższe wyniki w zadaniach sprawdzających pamięć, a badani przed pięćdziesiatką wykazywali najlepsze zdolności rozpoznawania emocji innych. Wreszcie, uczestnicy w wieku 60-70 lat uzyskali najwyższe noty w testach językowych.

„Nasze wyniki wskazują na znaczną heterogeniczność, jeśli chodzi o : niektóre umiejętności są najwyższe i zaczynają słabnąć w wieku ukończenia szkoły średniej; pewne zdolności pozostają na tym samym poziomie we wczesnej dorosłości i zaczynają zmniejszać się w wieku 30 lat; a jeszcze inne osiągają szczyty po czterdziestce i jeszcze później", czytamy w raporcie z badań. Summa summarum, nie istnieje wiek najwyższego poziomu wszystkich mozliwości poznawczych, mówią autorzy.

O badaniach można przeczytać w magazynie Psychological Science.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy