Strona głównaStyl życiaIntensywne ćwiczenia odmładzają

Intensywne ćwiczenia odmładzają

Wystarczy już kilka minut dziennie intensywnych ćwiczeń, by odmłodzić swoje ciało. Wysiłek fizyczny może spowolnić proces starzenia się, wspomagając mitochondria, tzw. centra energetyczne komórek, w wytwarzaniu energii.
Intensywne ćwiczenia odmładzają [Fot. Viacheslav Iakobchuk - Fotolia.com] Krótki, ale może pomóc zachować młodość. Taki wysiłek fizyczny może spowolnić proces starzenia się, wspomagając mitochondria, tzw. centra energetyczne komórek, w wytwarzaniu energii.

Korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń są bezdyskusyjne w zwalczaniu związanych z wiekiem chorób i osłabianiu ryzyka niepełnosprawności. Trening aerobowy prowadzi do przebudowy białek mięśni szkieletowych i stymuluje wiele procesów molekularnych. Liczne testy wykazało zmiany w mRNA pod wpływem ćwiczeń. Zrozumienie tych mechnizmów może mieć ważne znaczenie dla ukierunkowanych terapii i zaleceń co do ilości i intensywności ćwiczeń.

Uczeni z Mayo Clinic w Rochester podają, że odkryli mechnizmy leżące u podstaw tego, że ćwiczenia fizyczne mogą opóźnić proces starzenia się. Wskazują, że uzyskanych dzięki treningom efektów nie da się osiągnąć przy pomocy żadnego leku.

W badaniach wzięły udział 72 osoby. Uczestników podzielono na dwie grupy wiekowe - w pierwszej znaleźli się ludzie w wieku 18-30 lat, w drugiej badani w wieku 65-80 lat. Część uczestników miała unikać wysiłku fizycznego, część zaś przez 12 tygodni uczestniczyła w różnych programach treningowych (szybkiej jeździe na rowerze treningowym, , lub też połączeniu tych dwóch).

Po 12 tygodniach naukowcy pobrali próbki mięśni nóg od wszystkich uczestników i porównali skład molekularny komórek mięśniowych. Co więcej, zmierzyli masę mieśniową i wrażliwość insulinową badanych. Okazało się, że umiarkowany trening miał wpływ na zwiększenie odporności sprzyjał wzrostowi , tymczasem intensywne ćwiczenia spowolniły starzenie się komórek.

Ustalono, że intensywne ćwiczenia zwiększyły produkcję energii przez mitochondria o 49 proc. u ludzi młodych i o 69 proc. u osób starszych. Pewnym mankamentem było to, że treningi tego rodzaju nie przekładały się na wzmocnienie , którą tracimy wraz z wiekiem. Autorzy zalecają więc łączenie wysiłku aerobowego z siłowym.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Cell Metabolism

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć