Strona głównaStyl życiaJak Polacy oceniają nastawienie sąsiadów

Jak Polacy oceniają nastawienie sąsiadów

Nastawienie większości naszych sąsiadów do Polski jest oceniane przez nas jako przychylne - wynika z sondażu CBOS. Zdaniem opinii publicznej, najbardziej nam przyjaźni są południowi sąsiedzi – Czechy i Słowacja, w dalszej kolejności Niemcy, których stosunek do Polski jest dziś widziany lepiej niż w 2005 roku, i w nieco mniejszym stopniu – bliżej ocen niejednoznacznych – Litwa i Ukraina. Natomiast kraje, które są Polsce najmniej przychylne to Białoruś i Rosja, choć nastawienie tego drugiego jest postrzegane zauważalnie korzystniej niż sześć lat temu.
Jak Polacy oceniają nastawienie sąsiadów Pięciu z naszych sąsiadów postrzeganych jest jako mniej lub bardziej nam przychylnych. Najwięcej ocen pozytywnych ma miejsce w przypadku Sło waków i Czechów. Około dwie trzecie badanych ocenia ich stosunek do Polski jako przyjazny (odpowiednio 64% i 66%), a nieliczni jako nieprzychylny – nieco częściej przypisywany jest on Czechom niż Słowakom (6% wobec 2%). Jak wynika z innych badań CBOS, na tle różnych narodowości Czesi i Słowacy cieszą się także wśród Polaków największą sympatią.

Ponad połowa respondentów (57%) dobrze ocenia nastawienie Niemiec do Polski, około jedna szósta (17%) twierdzi, że jest ono negatywne i tyle samo (16%) nie potrafi go jednoznacznie sklasyfikować.

Niemal identycznie – w obu przypadkach pozytywnie – jest postrzegany stosunek Litwy i Ukrainy do Polski. Ponad dwie piąte badanych ocenia, że nastawienie Litwy (45%) i Ukrainy (46%) do naszego kraju jest przyjazne, a niespełna jedna piąta ocenia te dwa kraje jako nam niechętne (o Litwie mówi tak – 19%, o Ukrainie – 17%).

Nieprzychylnie nastawiona do nas jest, zdaniem ponad połowy ankietowanych, Rosja (55%). Co piąty (19%) jest przeciwnego zdania, a mniej więcej tyle samo osób (18%) wyraża pogląd, że stosunek tego kraju do Polski nie jest ani dobry, ani zły. Podobnie, jako krytyczny, postrzegany jest stosunek Białorusi, z tą jednak różnicą, że więcej osób niż w przypadku Rosji w ogóle nie potrafi się o nim wypowiedzieć, a mniej określa go jako nieprzyjazny (48%).

Z porównania średnich ocen wynika, że w oczach Polaków Białoruś jest nam mniej przychylna niż Rosja. Różnica jest co prawda minimalna, ale wskazuje na większe (w przypadku Białorusi) natężenie ocen jednoznacznie negatywnych.

W porównaniu z 2005 rokiem bardzo stabilne jest postrzeganie nastawienia Słowacji i Czech. Lepiej niż sześć lat temu oceniany jest stosunek Niemiec do Polski. Co prawda ogólny układ ocen jest tu podobny, ale zwiększył się odsetek mówiących o przyjaznym stosunku zachodniego sąsiada do nas i zmniejszył odsetek wskazań negatywnych.

Gorzej oceniane jest nastawienie Litwy i Ukrainy. W przypadku Litwy wyraźnie mniej osób niż w 2005 roku mówi o sympatii, a więcej o niechęci. Przyczynić się do tego mogły konflikty związane z prawami mniejszości polskiej na Litwie (m.in. niedostępność polskich znaków diakrytycznych w dokumentach) i ogólne ochłodzenie relacji między naszymi państwami. Stosunek Ukrainy do Polski jest obecnie rzadziej oceniany jako przyjazny, a częściej jako niejednoznaczny – ani dobry, ani zły.

Nie zmieniła się ocena stosunku Białorusi do Polski. Natomiast jeśli chodzi o Rosję, wyraźnie przybyło badanych uważających stosunek tego kraju do nas jako przyjazny, a zarazem ubyło opinii wskazujących na niechęć, choć ona nadal przeważa.

Najstarsi ankietowani relatywnie częściej niż młodsi postrzegają stosunek Niemiec, Ukrainy oraz Litwy do naszego kraju jako nieprzychylny. Z kolei osoby z wyższym wykształceniem, częściej niż inni, jako niechętny określają stosunek Białorusi do Polski, natomiast w przypadku Niemiec częściej mówią o nastawieniu dobrym.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy