Strona głównaStyl życiaJak angażować seniorów w życie publiczne?

Jak angażować seniorów w życie publiczne?

Polscy seniorzy nie podejmują aktywności społecznej, bo są przekonani, że ich opinie nikogo nie obchodzą. Uważają też często, że sam wiek wyklucza ich z pełnego uczestnictwa w życiu publicznym. Co zrobić, aby zmienić tę trudną sytuację naszych seniorów? Jak usłyszeć głos osoby starszej?
Jak angażować seniorów w życie publiczne? [© Konstantin Sutyagin - Fotolia.com] Fundacja „Stocznia” opracowała publikację, w której przedstawia pomysły na to, jak angażować osoby w życie publiczne.

Do tej pory aktywność seniorów sprowadzano głównie do rozwoju indywidualnego, dbania o czy rozwijania swoich pasji i zainteresowań. „Stocznia” proponuje, by spojrzeć na to zagadnienie szerzej i zastanowić się, co zrobić, by osoby starsze poczuły, że ich głos w sprawach publicznych się liczy.

Publikacja „Jak usłyszeć głos ? Praktyczny przewodnik po partycypacji obywatelskiej osób starszych" to praktyczny przewodnik pokazujący, jak można włączyć osoby starsze w życie publiczne. - Seniorów można zaangażować na przykład w planowanie i recenzowanie usług publicznych, których są odbiorcami – mówi Maria Perchuć z zespołu „Stoczni” – W publikacji opisaliśmy wiele przykładów działań z Polski i zagranicy, którymi można się zainspirować.

Z przewodnika dowiemy się np. że szwedzka gmina Mora zorganizowała „warsztaty przyszłościowe”, w których osoby starsze pomagały zaplanować działania swojego samorządu. Z kolei w Polsce miasto Gdynia prowadziło serię spacerów badawczych z seniorami, które pomogły lepiej zaprojektować przestrzeń publiczną pod kątem ich potrzeb. Te i inne przykłady zostały szczegółowo opisane pod kątem replikowania ich w innych miejscowościach.

Przewodnik „Jak usłyszeć głos ” jest skierowany do szerokiego grona odbiorców, przede wszystkim do osób pracujących w samorządach lokalnych i instytucjach świadczących różnego typu usługi dla seniorów, oraz do organizacji pozarządowych pracujących na rzecz aktywizacji społecznej i obywatelskiej osób starszych.

Elektroniczną wersję publikacji można przejrzeć on-line w wygodnej przeglądarce na stronie .

Wydanie publikacji było współfinansowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013 oraz Fundację im. Stefana Batorego.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy