Strona głównaStyl życiaJak bezpiecznie dla oczu czytać książki?

Jak bezpiecznie dla oczu czytać książki?

W czasach zdominowanych przez nowoczesne technologie często zapominamy o tym, że nie tylko one stanowią dla nas wyzwanie. Dużą uwagę powinniśmy przyłożyć do zagadnienia profilaktyki wzroku przy pracy z urządzeniami elektronicznymi. Jednak, czy na pewno czytając „normalną” książkę mniej obciążymy swój wzrok niż przy kontakcie z e-bookiem? Jak czytać druk, aby nie narażać na uszczerbek naszego wzroku?
Jak bezpiecznie dla oczu czytać książki? [Fot. creativefamily - Fotolia.com] Po pierwsze – odpocznij

Nasze oczy są narażone na duży wysiłek zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy zmęczeni. Podobnie jak cały nasz organizm, potrzebują około 8 godzin snu, aby w pełni zregenerować się po poprzednim dniu. Jednocześnie, aby regeneracja przebiegła pomyślnie, nie powinniśmy spać w pomieszczeniu do którego dochodzą promienie świetlne, np. z latarni za oknem. Nie dość, że światło działa na nas pobudzająco i utrudnia nam zasypianie, to bezpośrednio wpływa na nasze oczy, angażując je w czasie, w którym powinny wypoczywać.

Natomiast ze światła nie powinniśmy rezygnować w czasie czytania. Po lekturę najlepiej sięgać w dobrze i równomiernie oświetlonym pomieszczeniu, wypełnionym naturalnymi promieniami słonecznymi. Oczywiście ich obecność determinuje pora dnia, a jednak często czas wolny mamy wieczorem, po zmroku. Na co wtedy powinniśmy zwrócić uwagę?

Czytanie wieczorową porą

Czytanie późnymi godzinami jest bardziej kłopotliwe, ponieważ oko dużo bardziej męczy się podczas czytania w ciemnym pomieszczeniu. Co więcej, bez dobrego źródła światła po prostu nie dostrzeżemy tekstu.

– Dzisiaj mało kto znajduje czas na czytanie w dzień i z reguły robimy to wieczorami, jednak warto wtedy zadbać o kilka szczegółów, które wpłyną profilaktycznie na zdrowie naszego – komentuje Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – To przede wszystkim stopień oświetlenia pomieszczenia, w którym czytamy. Światło nie może być zbyt słabe, jednak uwaga! Zbyt mocne oświetlenie również może wpłynąć na nasz wzrok podobnie jak czytanie po ciemku. Na przestrzeni około 20 metrów kwadratowych wystarczy około 300-400 W. Łatwo można podzielić tę wartość na kilka żarówek o mniejszej mocy – dodaje.

Jasny punkt

Popularnym zjawiskiem jest także czytanie dosłownie tuż przed snem, w swoim łóżku. Jeśli dzielimy pokój z drugą osobą np. z partnerem, który wcale nie ma ochoty na czytanie i oświetlony pokój, może to stanowić duży problem. W końcu światło utrudnia zasypianie. Co wtedy?

– Jeśli czytamy w łóżku, dobrze zdecydować się na światło punktowe. Świetnie sprawdzi się lampka nad łóżkiem, którą możemy skierować wprost na naszą książkę, nie rozpraszając tym samym naszego partnera. Ważna jest także odległość tekstu od naszych oczu. Oczywiście to zawsze kwestia indywidualna i należy dobrać odpowiednią dla siebie, jednak pewna wartość „bazowa” to około 30-40 cm przestrzeni pomiędzy naszymi gałkami ocznymi a czytaną kartką. A co z czytaniem elektroniki? Wieczorami dobrze korzystać z czytników dokumentów elektronicznych, najlepiej bez podświetlenia. Ekran imitujący kartkę papieru nie emituje fal świetlnych, które mogą „oszukiwać” nasz organizm i sugerować mu, że jest dzień, utrudniając tym samym zasypianie! – dodaje Paweł Szczerbiński.

Czytanie w ciemnościach – co mi grozi?

– Czytanie przy słabym oświetleniu może nieść za sobą ryzyko wystąpienia lub pogłębienia wad wzroku. Nade wszystko jednak należy pamiętać, że powinniśmy mieć dobrze skorygowany wzrok. Czytanie to pewna forma wysiłku dla oczu i tylko wtedy może być przyjemnością, kiedy nasz układ wzrokowy działa poprawnie. Jeżeli czytanie po niedługim czasie staje się męczące to znak, że powinniśmy zgłosić się do specjalisty – podsumowuje Paweł Szczerbiński.

Tagi: oczy, książki, wzrok

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 11:02:14, 16-09-2019 Martyna77

  Mimo wieku moja miłość do czytania nie zmalała, ale niestety oczy już nie te. Córka kupiła mi czytnik książek prime hd i myślałam, że jako starsza osoba nie poradzę sobie z jego obsługą i będzie mi ciężko, ale teraz już tylko dzwonię do niej jak przewczytam wszystkie pozycje i chce, żeby wgrała mi nowe, wiadomo, może i wreszcie i tego się nauczę.
  Mam inkbooka expolre i polecam go dla osób w każdym wieku!
  ... zobacz więcej
 • 13:21:46, 18-09-2019 braden.fay

  Czytniki są super.
 • 10:02:03, 24-10-2019 matrioszka52

  Ja również uwielbiam czytać jednak w klasycznej formie... mam bardzo dobrze dobrane okulary...
 • 14:39:10, 27-01-2020 oliku

  Ja zbyt przywykłem do książek w formie papierowej, żeby się na starość przestawiać.
 • 11:09:29, 01-03-2020 rafael30

  Wydaje mi się, że oczy mniej się męczą przy dobrym oświetleniu. Przynajmniej w moim przypadku.
 • 08:49:55, 10-03-2020 oliku

  No chyba w każdym przypadku.
 • 19:23:09, 16-03-2020 sage28

  Bardzo ważna jest pamięć o właściwym oświetleniu.
 • 14:23:51, 27-03-2020 lollcia

  dobre okulary i odpowiednie swiatlo
 • 15:49:04, 29-06-2020 tyrel.graham

  Wiecie, gdzie mogłabym zamówić lampkę zapinaną na książkę?
 • 16:40:17, 21-07-2020 cole.walker

  Na pewno chciałabym zamienić oświetlenie w sypialni przy moich stolikach nocnych.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Kobiety.net.pl
 • Kosciol.pl
 • eGospodarka.pl
 • Oferty pracy