Strona głównaStyl życiaJak bezsenność zmienia apetyt

Jak bezsenność zmienia apetyt

Jeśli nie sypiasz odpowiednio długo, masz większy apetyt na niezdrowe, np. słodkie przekąski.
Jak bezsenność zmienia apetyt [Fot. Monkey Business - Fotolia.com]
Twoja dieta może być łatwo zaprzepaszczona, jeśli nie sypiasz odpowiednio długo i głęboko, mówią uczeni z Uniwersytetu Michigan.

Bez względu na płeć i wiek, efekt niedosypiania dla apetytu jest podobny - chętniej sięga się po słodkie przekąski. To zaś nie sprzyja utrzymaniu zdrowej wagi.

Każdy dorosły człowiek potrzebuje średnio siedmiu do dziewięciu godzin snu na dobę, aby odpowiednio działał jego , obniżony został poziom stresu i by można się było uchronić przed chrobami przewlekłymi, a także, aby mogły prawidłowo zachodzić wszystkie procesy w organizmie. Dobry odpoczynek jest warunkiem efektywności w pracy i w domu, a także pomaga regulować . z kolei wiąże się z wyższym ryzykiem sercowo-naczyniowym i cukrzycą. Oznacza też wyższe prawdopodobieństwo nadciśnienia, rozwoju stanów zapalnych i zaburzeń poziomu we krwi.

Podczas badań przez dwa tygodnie za pomocą elektrod monitorowano sen kilkudziesięciu uczestników. Mierzono aktywność elektryczną mózgu, aby ocenić ogólną ilośc godzin snu, a także długość fazy snu płytkiego i głębokiego. Potem uczestnicy przeszli testy laboratoryjne, w których spróbowali produktów o różnych stężeniach .

Okazało się, że im krócej ludzie spali, tym większą mieli . Co istotne, znaczenie miała tu nie tylko ogólna długość snu, ale także czas trwania fazy REM, czyli fazy, w której pojawiają się marzenia senne - im była krótsza, tym zapotrzebowanie na cukier było większe. Taką zwiększoną ochotę na coś słodkiego wykazywali zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy