Strona głównaStyl życiaJak brwi wpłynęły na ewolucję człowieka

Jak brwi wpłynęły na ewolucję człowieka

Brwi są nie tylko ozdoba twarzy, mają ważne funkcje w naszej mimice i okazuje się, że pełniły istotne role w ewolucji człowieka.
Jak brwi wpłynęły na ewolucję człowieka [Fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Unoszenie czy marszczenie brwi rozwinęło u ludzi niewerbalne niezbędne do tworzenia relacji z innymi, a to pozwolił na lepszą współpracę i większe szanse przetrwania, uważają badacze Uniwersytetu w Yorku.

Swobodne poruszanie brwi sprawiło, że nasi przodkowie mogli komunikować i . Ten element ewolucji ułatwił porozumienie społeczne. Taka transformacja umożliwiła ludziom przekazywanie przyjaznych lub negatywnych emocji, które pomogły w tworzeniu więzi między jednostkami, wyjaśniają brytyjscy badacze.

Ludzie pierwotni odznaczali się bardziej wyrazistym łukiem brwiowym, który przez wieki stawał się coraz mniej wypukły. Jego rola mogła być podobna do tej, jakie pełniły rogi zwierząt i stanowiły oznakę dominacji oraz agresji.

Naukowcy przeanalizowali wyraziste grzbiety brwi u naszych wczesnych przodków i uznali, że zostały zmodyfikowane nie bez przyczyny. Niektóre badania sugerowały, że znaczny łuk brwi pomagał chronić czaszki naszych przodków przed uszkodzeniem wynikającym z silnego żucia lub wypełniał pustkę między mózgoczaszką a oczodołami.

Uczeni wykorzystali do badań obrazowanie 3D dla zbadania czoła na skamieniałej czaszce Homo heidelbergensis, gatunku pośredniego pomiędzy Homo erectus a Homo neanderthalensis, który żył 500 do 250 tys. lat temu. Autorzy eksperymentowali ze zmianą rozmiaru łuku brwiowego, stosując różne siły nacisku.

Okazało się, że duży łuk brwiowy nie miał istotnego wpływu na nacisk podczas jedzenia, ani też nie pełnił ważnej funkcji w wypełnieniu luki pomiędzy mózgiem a oczodołami Homo heidelbergensis. Co więcej, kształt łuku brwiowego nie wynikał z wymienionych powyżej uwarunkowań, a inne wyjaśnienia, takie jak ochrona oczu, zostały już wykluczone. Wobec tego - jak uważają badacze - miał znaczenie w komunikacji społecznej, mówią autorzy badań.

Jak sądzą uczeni, szybkie i efektywne komunikowanie emocji za pomocą brwi mogło przyczynić się do skolonizowania przez ludzi tak różnych części globu.

Wyniki badań Nature Ecology & Evolution.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy