Strona głównaStyl życiaJak być szczęśliwym? Ikigai - japoński sposób na szczęście i długowieczność

Jak być szczęśliwym? Ikigai - japoński sposób na szczęście i długowieczność

Japończycy nie zajmują w rankingach poczucia szczęścia tak wysokich miejsc jak Duńczycy, niemniej wykazują dużo wewnętrznego spokoju i dystansu do rzeczywistości, a także mogą pochwalić jednym z najwyższych wskaźników długości życia. Jedną z przyczyn jest wyznawana przez nich koncepcja odzwierciedlana przez słowo „ikigai".
Ikigai - japoński sposób na szczęście i długowieczność Według Japończyków każdy ma ikigai, czyli powód, dla którego żyje. Oczywiście nie zawsze jest oczywisty, ale jego odnajdywanie i pielęgnowanie to najbardziej wartościowa rzecz, jaką można dla siebie zrobić. Ikigai może mieć rózny wymiar, może chodzić o pasję, pracę, dzieci, troskę o innych, etc.

Słowo „ikigai" składa się z dwóch części: „iki", która oznacza „życie", a „gai" oznacza „wynik", „owoc", „korzyść", „powód do życia", „coś, co czyni życie wartym życia". Skupianie się na tym, a właściwie uświadomienie sobie tego, może być przyczyną długowieczności mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Badania potwierdziły, że ludzie, którzy mają silne poczucie sensowności swojego życia, mogą w większej mierze liczyć na .

Japończycy to nie tylko stereotypowo, ale i realnie bardzo zajety naród. Można być jednak chaotycznym lub dobrzez zorganizowanym w tym bardzo „zajętym" życiu, a co jeszcze istotniejsze - można poświęcać dużo czasu na rzeczy nieważne i ograniczać czas na to, co najważniejsze. Gdy się jednak odkrywa ikigai, łatwiej jest zachować właściwe proporcje i skupić na tym, co daje największą , i podnosi chęć do codziennych zmagań ze światem.

Słowo „ikigai" odnosi się przede wszystkim do wskazywania źródła wartości własnego życia. Po drugie zaś dotyczy ono mentalnych i duchowych okoliczności, w których ludzie uważają, że ich życie jest cenne. „Ikigai" pozwala więc rozwijać się i odczuwać niezależnie od okoliczności zewnętrznych - daje możliwość dystansowania się od przeszkód czy kłopotów, bo koncentrujemy się na rzeczach dla nas najistotniejszych i mamy poczucie stabilności w najważniejszej dziedzinie (dokładniej rzecz ujmując, nie musi to być jedna rzecz czy dyscyplina, ale odpowiednie do naszych potrzeb zestawienie tego, co składa się na indywidualne ikigai).

Efekt ikigai potwierdzają badania. W 1994 roku zapytano dziesiątki tysięcy Japończyków o to, czy mają w swoim życiu ikigai. Ci, którzy odpowiedzieli „tak", cechowali się większym prawdopodobieństwem odczuwania radości życia i długowieczności. Co ciekawe, osoby, które nie odnalazły swojego ikigai, odznaczały się wyższym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy