Strona głównaStyl życiaJak ćwiczenia, dieta i medytacja hamują starzenie się

Jak ćwiczenia, dieta i medytacja hamują starzenie się

Starość często oznacza osłabienie zdolności fizycznych, a także trudności w chodzeniu i problemy poznawcze. Da się jednak temu zaradzić poprzez określone wybory stylu życia - trzeba ćwiczyć, stosować zdrową dietę i medytować, a wówczas można liczyć na przedłużoną młodość.
Jak ćwiczenia, dieta i medytacja hamują starzenie się [Fot. Robert Kneschke - Fotolia.com] Badania przeprowadzone przez uczonych z Narodowego Uniwersytetu Singapuru dowodzą, że w przypadku seniorów, którzy odczuwają dolegliwości charakterystyczne dla starszego wieku, dobra dieta, i praktyki ćwiczące umysł mogą odwrócić problemy związane z jesienią życia. Te trzy działania wzmacniają siłę mieśni i pozwalają swobodniej się poruszać, a także osłabiają objawy .

Wszystkie te trzy rzeczy mają znaczenie, a warto podkreślić, że fizycznie słabsze osoby w podeszłym wieku są ośmiokrotnie bardziej narażone na problemy poznawcze niż silni seniorzy. Z kolei jeśli słabsi ludzie w starszym wieku nie doświadczają jeszcze kłopotów kognitywnych, to mają pięcioktronie wyższe prawdopodobieństwo rozwoju takich problemów w ciągu trzech lat.

Ponadto fizycznie słabsi starsi ludzie są od 2 do 10 razy bardziej narażeni na niepełnosprawność funkcjonalną (czyli taką w codziennych czynnościach życiowych), i wcześniejszą śmierć, wyjaśniają autorzy badań. Kiedy u jednej osoby występują równocześnie fizyczna słabość i upośledzenie , jest ona ponad 20 razy bardziej podatna na niepełnosprawność, hospitalizację i przedwczesny zgon.

W ramach badań przeanalizowano skutki zmian żywieniowych i podjęcia aktywności fizycznej oraz takich praktyk, jak medytacja. Wspomniane zmiany na sześć miesięcy wprowadziło ponad 200 osób w wieku powyżej 65 lat, które już wykazywały oznaki fizycznej słabości.

Okazało się, że ta część uczestników, która wprowadziła trzy ważne zmiany w stylu życia, tj. zaczęła stosować zdrowią dietę, regularnie ćwiczyć i medytować, zyskała najwięcej. U tych ludzi odnotowano największą poprawę fizyczną, psychiczną i poznawczą.

Jak podkreślają autorzy, główny wniosek z badań jest taki, że słabość fizyczno-poznawcza nie jest nieuniknioną częścią procesu starzenia się. Istnieje wiele działań, które seniorzy mogą podjąć, aby uniknąć kłopotów z mobilnością i osłabić ryzyko .

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć