Strona głównaStyl życiaJak ćwiczenia poprawiają pamięć

Jak ćwiczenia poprawiają pamięć

Kolejne badania dowodzą, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla zdrowego starzenia się. Dzięki regularnemu wysiłkowi pamięć jest lepsza, pomimo upływu lat.
Jak ćwiczenia poprawiają pamięć [Fot. highwaystarz - Fotolia.com] Eksperci z American Academy of Neurology polecają jako sposób na osłabienie łagodnych zaburzeń poznawczych.

Problemy poznawcze obejmują kłopoty z myśleniem i . Mogą stanowić pierwszą fazę rozwoju demencji lub nie pogłębiać się wraz z upływem lat. Same w sobie są kłopotliwe, bo utrudniają utrudniają normalne funkcjonowanie, sprawiając, że zwykłe codzienne czynności mogą wymagać więcej wysiłku niż w młodszych latach. Jeśli rozwijają się w otępienie, prowadzą z czasem do niesamodzielności i całkowitej zależności od innych w codziennym życiu.

Jak wskazują uczeni z Mayo Clinic w Rochester, bardzo istotna jest wiedza o tym, że ćwiczenia mogą poprawić pamięć u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, ponieważ taki czy inny wysiłek jest dostępny dla każdego.

Szacuje się, że kilka procent sześćdziesięciolatków i ponad 30 proc. ludzi w wieku powyżej 85 lat doświadcza łagodnych . Każdy, kto dostrzega u siebie lub swoich bliskich problemy kognitywne, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia dalszych badań - kłopoty z pamięcią i osłabienie zdolności do racjonalnej oceny sytuacji, czy problemy z dokonaniem wyborów w codziennym życiu nie są nieodłącznym elementem procesu .

Jak wyjaśniają naukowcy, czasami problemy z pamięcią są skutkiem ubocznym leków, , lub innych przyczyn, które można leczyć. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia pierwotnej przyczyny takich zaburzeń. Szybkie rozpoznanie może przekładać się na powstrzymanie pogłebiania się kłopotów z pamięcią.

Znaczącą poprawę pamięci odnotowano u osób z zaburzeniami poznawczymi, które ćwiczyły co najmniej dwa razy w tygodniu przez sześć miesięcy.

O badaniach można przeczytać w magazynie Neurology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy