Strona głównaStyl życiaJak dobrze rozpoznać emocje innych? Trzeba słuchać

Jak dobrze rozpoznać emocje innych? Trzeba słuchać

Jeśli chcesz wiedzieć, jak ktoś się czuje, zamknij oczy i nadstaw uszu: ludzie mają tendencję do dokładniejszego czytania emocji innych, gdy słuchają, a nie patrzą, wynika z badań opublikowanych przez American Psychological Association .
Jak dobrze rozpoznać emocje innych? Trzeba słuchać
Nauki społeczne i bprzyrodnicze na przestrzeni lat pokazały głębokie pragnienie jednostek do pozostawania z innymi w łączności oraz przedstawiły różnorodność umiejętności, które ludzie wykorzystują do rozpoznawania lub intencji. Jednak, pomimo tych chęci i umiejętności, ludzie często postrzegają emocje innych w sposób nieadekwatny - mówi dr Michael Kraus z Uniwersytetu Yale - Nasze badania sugerują, że poleganie na kombinacji wskazówek głosowych i mimicznych lub wyłącznie mimicznych może nie być najlepszą strategią dokładnego rozpoznawania emocji czy intencji innych - dodaje dr Kraus.

Dr Kraus opisuje serię pięciu eksperymentów z udziałem ponad 1800 uczestników ze Stanów Zjednoczonych. W każdym eksperymencie uczestników poproszono o interakcję z jedną lub dwiema osobami. W niektórych przypadkach badani mogli jedynie słuchać, a nie widzieć tych, z którymi się komunikowali; w innych mogli ich widzieć, ale nie słyszeć; niektórzy zaś zarówno słyszeli, jak i widzieli ludzi, z którymi się porozumiewali. W jednym przypadku uczestnicy słuchali skomputeryzowanego głosu czytającego transkrypcję interakcji - dzięki czemu uzyskano brak zwykłego emocjonalnego wpływu ludzkiej .

We wszystkich pięciu eksperymentach osoby, które tylko słuchały, a nie widziały innych, potrafiły zwykle precyzyjniej zidentyfikować emocje doświadczane przez . Jedynym wyjątkiem była sytuacja, w której badani słuchali skomputeryzowanych głosów - wówczas uzyskano najgorszy ze wszystkich wynik.
Wiele badań dotyczących rozpoznawania emocjonalnego koncentruje się na roli wskazówek dotyczących twarzy, stąd opisywane odkrycia otwierają nowy obszar analiz.
(...) Wyniki mogą zaskakiwać. Wiele testów inteligencji emocjonalnej opiera się na dokładnym postrzeganiu twarzy. Być może natomiast ludzie zwracają zbyt dużą uwagę na twarz, a głos może zawierać wiele treści niezbędnych do dokładnego postrzegania stanów wewnętrznych innych osób. Odkrycia sugerują, że należy mocniej skoncentrować się na badaniu wokalizacji emocji - wyjaśnia dr Kraus.
Według autora istnieją dwa możliwe powody, dla których komunikacja głosowa jest lepsza niż komunikacja łącząca mimikę i głos. Jednym z nich jest to, że mamy więcej praktyki w używaniu wyrazu twarzy do maskowania emocji. Po drugie, więcej informacji nie zawsze daje lepszy efekt w zakresie dokładności. Psychologia poznawcza uczy, że jednoczesne wykonywanie dwóch złożonych zadań (tj. oglądanie i słuchanie) negatywnie wpływa na wyniki obu tych poleceń.

Słuchanie ma znaczenie. Właściwie, biorąc pod uwagę to, co mówią ludzie i sposób, w jaki mówią, może - moim zdaniem - prowadzić do lepszego zrozumienia innych w pracy i w relacjach osobistych - uważa dr Kraus.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy