Strona głównaStyl życiaJak dobrze się starzeć - siedem wskazówek

Jak dobrze się starzeć - siedem wskazówek

Można starzeć się dobrze, czyli zdrowo i radośnie. Oczywiście nie da się wyeliminować wszelkich zagrożeń i problemów zdrowotnych, ale dzięki odpowiedniemu stylowi życia można znacznie ograniczyć ich ryzyko. Oto siedem wskazówek, które pozwolą na starzenie się pełne energii, szczęśliwsze i wolne od chorób.
Jak dobrze się starzeć - siedem wskazówek [Fot. js-photo - Fotolia.com]

Doceniaj to, co masz

Prawdą jest, że im dłużej się żyje, tym więcej ma się przykrych doznań straty, ale jednocześnie takie doświadczenia sprawiają, że łatwiej jest doceniać to, co się ma. Przestajemy brać za pewnik obecność bliskich, dobre relacje w pracy, czy własne możliwości w różnych dziedzianch, ale bardziej szanujemy to, co nam dane i mocniej się tym cieszymy.

Bądź aktywny/a

Nie można zagwarantować sobie pełnej sprawności do samego końca życia, ale regularny jest niezbędny, by móc liczyć na mobilność i niezależność w starszym wieku. Od dawna wiadomo, że fizyczne ograniczenia nie tylko bardzo utrudniają życie na co dzień, ale - co się z tym wiąże - znacznie osłabiają jakość życia i powodują objawy depresyjne. Mens sana in corpore sano - czyli zdrowy duch w zdrowym ciele, dobrej sprawności fizycznej towarzyszy dobre psychiczne samopoczucie.

Korzystaj z doświadczeń, by opanować negatywne emocje

Starzejącym się ludziom jest łatwiej to zrobić niż młodszym - mieli bowiem wiele okazji do doświadczenia, jak „rozbuchane" emocje przekładają się na nieracjonalne i nieodpowiedzialne zachowania. Poza tym osoby w starszym wieku nie doświadczają takich fluktuacji hormonalnych, jak ludzie młodzi (poza okresem menopauzalnym u kobiet), więc nie jest im tak trudno regulować doznawanych emocji. A warto to praktykować nie tylko dlatego, że , rozżalenie, czy frustracja obniżają jakość życia, ale i z tego powodu, że prowadzą do różnych chorób, mogą np. zwiększać ryzyko udaru.

Dbaj o kontakty z innymi

Głębokie to podstawa dobrostanu psychicznego w każdym wieku, ale ludzie starsi szczególnie potrzebują troski i zainteresowania ze strony innych. Aby to sobie zapewnić, trzeba wypracować odpowiednie stosunki w rodzinie i przyjacielskie oraz sąsiedzkie znajomości. To zaś nie dzieje się z dnia na dzień, ale wymaga wieloletnich starań, by móc liczyć na towarzystwo, gdy jest się w starszym wieku.

Odżywiaj się zdrowo

Codzienny jadłopsis ma wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Po pierwsze, konieczna jest zbilansowana dieta, która pozwoli zachować odpowiednią masę ciała, a warto pamiętać, że wraz z wiekiem łatwiej nabrać dodatkowych kilogramów, które sprzyjają rozwojowi wielu chorób. Co więcej, odpowiednio dobrane posiłki przekładają się też na nasz nastrój.

Rób badania

Nie unikaj lekarzy - bierz skierowania na podstawowe badania co roku i specjalistyczne w takich okresach, jakie są zalecane. Wraz z upływem lat wzrasta prawdopodobieńtswo różnych chorób, w tym osłabienia wzroku i słuchu, nowotworów, , etc. Wczesne wykrycie problemu daje większe szanse na skuteczne leczenie.

Nie rezygnuj z wysiłku inteletualnego

Treningi fizyczne to nie wszystko, trzeba też powysilać się intelektualnie, by móc liczyc na zachowanie zdolności poznawczych na zadowalającym poziomie. Nie przesiaduj przed telewizorem, staraj się stawiac sobie wyzwania umysłowe. Możliwości jest tu wiele: czytaj, rozwijaj swoje , zacznij uczyć się jakiegoś języka obcego, zapisz się na zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, etc.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy