20-07-2015
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Lodówka to sprzęt, z którego korzystamy codziennie. Używamy jej do przechowywania wędlin, nabiału, warzyw, schładzania napojów oraz do głębokiego mrożenia mięs. Chłodziarki są stale podłączone do gniazdka, co może skutkować niechcianą usterką. Może być to szczególnie uciążliwe w okresie letnim – w okresie wyższych temperatur. Jaką lodówkę zatem wybrać, by zagwarantować sobie jej długowieczność, energooszczędność i komfort użytkowania?
![Jak dobrze wybrać lodówkę? [© zstock - Fotolia.com] Jak dobrze wybrać lodówkę? [© zstock - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Jak-dobrze-wybrac-lodowke_img55ad6753acd2d.jpg)
, mimo że na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, mogą znacząco się od siebie różnić. Decydując się na wymianę , warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów, dzięki którym dopasujemy odpowiedni model do naszych indywidualnych potrzeb.
Rozmiar ma znaczenie – Wybierając lodówkę, bardzo często zwracamy uwagę w pierwszej kolejności na jej stronę wizualną – czy pasuje do wystroju kuchni, czy odpowiada naszemu gustowi. Jednak jest to kategoria, do której powinniśmy podejść po wcześniejszym zapoznaniu się z wnętrzem wybranego modelu lodówki. Przygodę z kupnem jednego z najważniejszych sprzętów w domu powinniśmy rozpocząć od doboru wielkości, a co za tym idzie – pojemności lodówki. Te dane zależne są od ilości członków rodziny, posiadanego metrażu czy też potrzeby przechowywania dużej ilości produktów spożywczych. Według statystyk NEO24.PL, klienci najczęściej decydują się na zakup lodówek o wysokości 160-180cm oraz 180-190cm w stosunku "pół na pół", tym samym w większości nie przekraczając 60cm szerokości lodówki. Są to najczęściej wybierane rozmiary, które gwarantują odpowiednią ilość miejsca do przechowywania ulubionego jedzenia oraz mrożenia – mówi Mateusz Gołda ze sklepu internetowego NEO24.PL.
Jedno-, dwudrzwiowe, a może side by side?Lodówki jednodrzwiowe to najprostsze, wszystkim znane rozwiązanie. Najczęściej mają one wbudowany wewnątrz zamrażalnik. Wyróżniają się możliwością zmiany strony otwierania drzwi, co pozwala dostosować wybraną lodówkę do aranżacji kuchni. Natomiast dla korzystających z dużych ilości mrożonych produktów oraz kilkuosobowych rodzin, które robią , najlepszym rozwiązaniem będzie wybór lodówki dwudrzwiowej z osobną komorą zamrażalnika. Te modele mają znacznie większą pojemność, dzięki czemu bez obaw będzie można kupować, gotować i mrozić.
– Interesującym rozwiązaniem są również lodówki typu side by side. Charakteryzuje je para drzwi otwieranych od środka na zewnątrz, za którymi umieszczone są osobno – w jednym pionie chłodziarka, a w drugim pionie zamrażarka. Są to największe urządzenia, ponieważ ich pojemność może sięgać nawet 550 litrów. Jest to rozwiązanie odpowiednie dla osób, które przechowują oraz mrożą w lodówce większą ilość produktów. Bardzo często mają wbudowane kostkarki lub filtry do wody – dodaje Mateusz Gołda.
Klasa energetycznaWybór energooszczędnej lodówki to inwestycja w redukcję rachunków za prąd, ponieważ są to urządzenia pracujące 24 godziny na dobę. O tym, ile energii zużywają poszczególne modele, informuje nas podana klasa energetyczna – od A+++ do G, gdzie A+++ oznacza najbardziej oszczędne lodówki. Średnio lodówka klasy A+++ może zużyć około 200 kWh rocznie, a lodówka klasy B nawet do 500 kWh, co oznacza, że w skali całego roku oszczędności są spore.
Termostat i agregat– Podczas wyboru lodówki istotna jest również liczba agregatów oraz termostatów. Agregat powoduje schłodzenie wnętrza chłodziarki i zamrażarki, natomiast termostat odpowiada za regulację temperatury w całym urządzeniu. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są lodówki z pojedynczym agregatem i termostatem, gdzie chłodziarka oraz zamrażalnik pracują jednocześnie, a termostat reguluje temperaturę całego urządzenia. Lodówki z podwójnym agregatem oraz termostatem zużywają najwięcej energii, ponieważ chłodziarka i zamrażalnik działają oddzielnie, a każdą z części można tymczasowo wyłączyć. Ostatnim rozwiązaniem są lodówki o jednym agregacie i dwóch termostatach, gdzie zamrażarki nie da się tymczasowo wyłączyć, aczkolwiek oddzielny termostat reguluje temperaturę niezależnie od chłodziarki – dodaje Mateusz Gołda.
Funkcje dodatkoweLodówki posiadają coraz to ciekawsze unowocześnienia, dzięki którym korzystanie z nich to przyjemność i oszczędność w jednym. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania antybakteryjne, czyli powłoki chroniące przed bakteriami – dzięki temu nasze produkty na dłużej zachowają świeżość. Jednak największą popularnością cieszą się lodówki z systemem No Frost, czyli urządzenia bezszronowe. Zdaniem Mateusza Gołdy, ciekawym rozwiązaniem są znajdujące się w niektórych modelach lodówek komory 0°. Jest to specjalna szuflada w chłodziarce lub pomiędzy chłodziarką a zamrażalnikiem, w której powstaje temperatura niższa niż w pozostałych częściach chłodziarki, co pozwala na dłuższe przechowywanie produktów o krótkim czasie przydatności do spożycia.