Strona głównaStyl życiaJak emocje zmieniają się wraz z wiekiem

Jak emocje zmieniają się wraz z wiekiem

Różne emocje dominują w różnym okresie życia, to, jak zmienia się ich odczuwanie wraz z wiekiem, postanowili sprawdzić medycy z McLean Hospital.
Jak emocje zmieniają się wraz z wiekiem [©  vege - Fotolia.com]
Badacze opracowali cyfrowy test wrażliwości na emocje, który został przeprowadzony przez prawie 10 tysięcy ludzi w wieku 10 - 85 lat. Pozwoliło to zmierzyć, na ile każdy uczestnik był w stanie wykryć subtelne różnice w wyrażanych na twarzy: , gniewie i szczęściu. Test pokazał również, w jaki sposób ludzie w różnych grupach wiekowych wykazywali zmiany w swojej wrażliwości na emocje ujawniające się na twarzy.

Jak wyjaśniła dr Lauren A. Rutter, uczestnicy zostali poddani testom za pośrednictwem internetowej platformy TestMyBrain.org. Przedstawiano im po dwie twarze i zadawano pytania, typu: „Która twarz wyraża większą złość?", „Która twarz ujwnia więcej szczęścia?" lub „Która twarz jest bardziej przerażająca?"

Według autorów, taka metoda testowania i duża próbka badanych pomogły lepiej zrozumieć różnice w przetwarzaniu emocji. „Na podstawie badań i niepotwierdzonych dowodów wiemy, że codzienne doświadczenia nastolatka różnią się od tych chrakterystycznych dla osób w średnim wieku lub starszych, ale chcieliśmy zrozumieć, w jaki sposób doświadczenia te mogą być powiązane z różnicami w podstawowym zrozumieniu emocji", wyjaśnia dr Laura Germine, współautorka badań.

Autorzy przeanalizowali rozwój wrażliwości na emocje w okresie dojrzewania. „Odkryliśmy, że wrażliwość na sygnały bardzo istotnie poprawia się we wczesnym okresie dojrzewania. To jest ten wiek, w którym młodzi ludzie są najbardziej wyczuleni na formy zagrożeń społecznych, takich jak zastraszanie. Normalny rozwój wrażliwości na gniew może przyczynić się do niektórych wyzwań pojawiających się na tym etapie rozwoju", wskazuje dr Rutter.

Jednocześnie badanie wykazało, że wrażliwość na twarze wyrażające strach i gniew maleje wraz z wiekiem, ale zdolność do wykrycia sygnałów szczęścia pozostaje taka sama.
Powszechnie wiadomo, że zdolność dekodowania sygnałów emocji jest związana z wiekiem, ale tutaj widzimy bardzo niewielki spadek zdolności wykrywania różnic w mimicznym wyrażaniu . To, co jest niezwykłe, to fakt, że obserwujemy osłabienie wielu wizualnych zdolności percepcyjnych w miarę starzenia się, jednak tu nie dostrzegliśmy zmniejszenia umiejętności postrzegania szczęścia. Odkrycia są podobne do tych uzyskanych wcześniej w badaniach pokazujących, że starsi mają zwykle więcej i nastawienia - wskazuje dr Germine.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy