Strona głównaStyl życiaJak kawa wpływa na umysł

Jak kawa wpływa na umysł

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Codziennie wypija się miliony jej filiżanek. Przeprowadzono dotychczas liczne badania na temat jej wpływu na fizyczną stronę naszego organizmu, teraz uczeni z Australii i Kanady postanowili sprawdzić, jakie jest jej oddziaływanie na nasz stan mentalny.
Badacze z Monash University w Melbourne oraz Uniwersytetu w Toronto przeprowadzili testy, z których wynika, że już sam zapach sprawia, że stajemy się bardziej uważni i zyskujemy „przejrzystość" myśli.

Bazując na wiedzy o tym, że także łagodne bodźce mogą wpływać na myśli i zachowanie, uczeni przeprowadzili kilka eksperymentów pozwalających na ocenę wpływu kawy. Wynika z nich, że kawa, szczególnie w przypadku ludzi z krajów Zachodu, sprawiła, że uczestnicy myśleli w sposób bardziej konkretny i precyzyjny, a także wydawało im się, że czas płynie szybciej niż gdy nie pili kawy i nie czuli jej aromatu.

Okazuje się - mówią badacze - że istnieje znaczący związek pomiędzy piciem kawy i pewnym alertem mentalnym. Pochodzące od kawy bodźce smakowe i aromatyczne sprawiają, że ludzie widzą otoczenie bardziej szczegółowo i są wyczuleni na wszelkie zmiany. Ma to różne konsekwencje dla sposobu przetwarzania informacji, formułowania opinii i , wyjaśniają autorzy.

Co ciekawe, takich samych efektów kawa nie dawała w przypadku ludzi z kultur wschodnich. Według badaczy, związek między kawą i wyostrzeniem umysłu jest słabszy w kulturach, w których napój jest mniej kojarzony z . Dla nas powszechny jest obraz ludzi zmierzających na ważne spotkania z kawą w ręku, wskazują naukowcy.

Dotychczasowe badania pokazały, że regularne picie kawy pomaga uchronić się przed różnymi chorobami, m. in. , chorobą Parkinsona, i niektórymi formami raka.

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy