Strona głównaStyl życiaJak łatwiej zasypiać? Kluczowa jest temperatura ciała

Jak łatwiej zasypiać? Kluczowa jest temperatura ciała

Według uczonych zmiany temperatury ciała w cyklu okołodobowym mają związek z rozmaitymi procesami zachodzącymi w organizmie i dotyczy to także zasypiania. Z badań wynika, że ciepła kąpiel na kilkadziesiąt minut przed położeniem się do łóżka ułatwia zaśnięcie.
Jak łatwiej zasypiać? Kluczowa jest temperatura ciała [fot. Ferenc Keresi z Pixabay]
Jeśli masz problemy z , bierz wieczorem ciepłą kąpiel, radzą uczeni z University of Texas w Austin. Najskuteczniejsze dla ułatwienia zaśnięcia są wzięte na godzinę - dwie prysznic lub kąpiel w wodzie o temperaturze 40-42,5 stopni Celsjusza.

Naukowcy przeanalizowali kilkanaście badań, w których analizowano związek pomiędzy temperaturą ciała i procesami związanymi ze snem, w tym czas przejścia ze stanu czuwania do spania, ogólny czas snu, faktyczny czas snu względem tego spędzonego w łóżku, etc.

Jak ustalono, prysznic w wodzie 40 do 42,5 stopni Celsjusza na 90 minut przed położeniem się spać daje nawiększe korzyści, tzn. maksymalnie skraca czas zasypiania.

Z badań wynika, że temperatura ciała ma kluczowe znaczenie dla , a jest ona regulowana przez nasz wewnętrzny . Wpływa on na przebieg wielu procesów biologicznych, w tym zasypianie i budzenie się. Wraz ze zmianą pory dnia i nocy modyfikacji ulega temperatura ciała wzrastając o kilka stopni późnym popołudniem i wczesnym wieczorem i osiągając najniższy poziom podczas snu.

Proces spadku temperatury zaczyna się na około godzinę przed pójściem spać. Jak ma się zatem do tego ciepła kąpiel czy prysznic? Otóż podgrzana woda stymuluje system termoregulacji organizmu - intensyfikuje krążenie krwi od centralnych części ciala do kończyn i w efekcie po kilkudziesięciu minutach zaczyna rozpraszać ciepło i zmniejszać temperaturę.

Wyniki badań opublikowao w magazynie Sleep Medicine Reviews:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy