Strona głównaStyl życiaJak łatwo zwiększyć poczucie szczęścia? Trzeba zrobić coś dobrego

Jak łatwo zwiększyć poczucie szczęścia? Trzeba zrobić coś dobrego

Akty życzliwości i pomaganie innym jest dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia, przy czym nie każde dobroduszne zachowanie jest jednakowo korzystne - zależy to od wielu czynników, w tym rodzaju życzliwości, definicji dobrego samopoczucia oraz wieku, czy płci.
Jak łatwo zwiększyć poczucie szczęścia? Trzeba zrobić coś dobrego
- Zachowania prospołeczne - , współpraca, i współczucie - są niezbywalnymi elementami harmonijnego i dobrze funkcjonującego społeczeństwa. To część ogólnoludzkiej kultury, a nasza analiza wskazuje, że przyczynia się to również do zdrowia psychicznego i fizycznego - mówi Bryant P.H. Hui z Uniwersytetu w Hongkongu.

Już wcześniejsze badania sugerowały, że ludzie, którzy chętniej angażują się w prospołeczne zachowania, są szczęśliwsi i mają lepsze zdrowie psychiczne oraz fizyczne niż ci, którzy nie poświęcają tyle czasu i energii na pomaganiu innym.

Aby lepiej zrozumieć tę zależność, przeanalizowano ponad dwieście badań dotyczących wpływu określonych zachowań na dobrostan. Ogólnie rzecz biorąc, odkryto, że istnieje pewien związek między zrobieniem czegoś dobrego i zwiększeniem poczucia .

Zagłębiając się w wyniki, ustalono, że przypadkowe akty życzliwości, takie jak pomoc starszemu sąsiadowi w noszeniu zakupów, były silniej powiązane z ogólnym samopoczuciem niż formalne zachowania prospołeczne, takie jak zaplanowany wolontariat. Być może dzieje się tak dlatego, że spontaniczna pomoc jest bardziej swobodna i może łatwiej prowadzić do nawiązywania kontaktów społecznych. Co więcej, takie zachowania są też bardziej zróżnicowane i istnieje niższe prawdopodobieństwo, że staną się monotonne.

Skutki prospołecznych zachowań były odmienne u różnych ludzi, młodsi zgłaszali wyższy poziom ogólnego i funkcjonowania psychicznego, podczas gdy starsi deklarowali wyższy poziom zdrowia fizycznego. Co więcej, w przypadku kobiet odnotowano silniejsze relacje między prospołecznością i dobrostanem w porównaniu z mężczyznami - być może dlatego, że po prostu od kobiet oczekuje się zwykle większej troski o innych, a tym samym mają silniejsze poczucie szczęścia, kiedy zachowują się zgodnie z normami społecznymi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy