Strona głównaStyl życiaJak mówić o starości? Tylko pozytywnie, to realnie pomaga seniorom

Jak mówić o starości? Tylko pozytywnie, to realnie pomaga seniorom

Mówi się, że język może ranić ostrzej niż nóż i to zarówno ze względu na samą treść wypowiadanych słów, i na formę wypowiedzi. Uczeni postanowili sprawdzić, jaki efekt ma używanie pewnych określeń na samopoczucie psychiczne seniorów.
Jak mówić o starości? Tylko pozytywnie, to realnie pomaga seniorom [Fot. Tap10 - Fotolia.com]
Wszyscy wiemy, ze dobór słów ma istotne znaczenie dla tego, jak odbiera się komunikat, ale w codziennych rozmowach nierzadko zapominamy o subtelnościch i wypowiadamy zdania, które ranią innych. Ma to szczególne znaczenie m. in. w kontaktach z ludźmi starszymi. Jakkolwiek wrażliwość na kwestie wieku dotyczy ludzi o młodszych i starszych metrykach, to seniorzy szczególnie zwracają uwagę na to, że „wypomina" im się ich wiek.

Media powinny mówić o osobach starszych, używając pozytywnego języka, mówią psycholodzy. Rozpowszechnianie dobrych opinii na temat starzenia się ma realny wpływ na to, jak ten czas jest postrzegany przez samych seniorów. Uczeni z Uniwersytetu Yale odkryli, że język pełen i nadziei osłabia takie zaburzenia związane z troską o swoje zdrowie w przyszłości, jak , i . Pogodne opinie o jesieni życia sprawiają, że ludzie starsi są i mają lepsze samopoczucie psychiczne.

W badaniach wzięło udział 2 tys. emerytów amerykańskich sił zbrojnych, z których duża część doswiadczała zaburzeń zwiazanych z silnymi przeżyciami emocjonalnymi w związku z ich pracą. Okazało się, że wśród osób o pozytywnej opinii na temat , wspieranej przez otoczenie i media, jedynie 2 proc. zmagało się z zaburzeniami psychicznymi. W przypadku ludzi negatywnie nastawionych do jesieni życia, odsetek ten wyniósł 19 proc.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Social Science & Medicine.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy