Strona głównaStyl życiaJak muzyka łagodzi niepokój i stres - ten utwór jest niezawodny, posłuchaj koniecznie

Jak muzyka łagodzi niepokój i stres - ten utwór jest niezawodny, posłuchaj koniecznie

Odczuwanie niepokoju jest naturalne, ale we współczesnym świecie wielu ludzi zmaga się z nim nieustannie do tego stopnia, że doświadczają zaburzeń lękowych i z trudem prowadzą normalne życie. Psycholodzy alarmują, że umiejętność wypoczywania jest coraz rzadsza, a nawet postponowana, jako nieproduktywna czy oznaczająca lenistwo. Tymczasem warto nauczyć się relaksować, by lepiej się poczuć i osłabić napięcie, mówią eksperci. Może do tego służyć np. muzyka.
Jak muzyka łagodzi niepokój i stres - ten utwór jest niezawodny, posłuchaj koniecznie [Fot. agrus - Fotolia.com] Chroniczny niepokój jest coraz powszechniejszy, a oznacza on znaczne osłabienie jakości życia i może prowadzić do problemów w codziennym funkcjonowaniu oraz zaburzeń, które leczy się u psychologa lub psychiatry. Dlatego tak ważna jest umiejętność odprężania się i - co obecnie dość trudne - znalezienie czasu na odpoczynek. Pomocna jest muzyka - teraz eksperci opracowali specjalny utwór, który daje niezwykłe efekty w osłabianiu objawów stresu i .

Grupa muzyczna Marconi Union skomponowała przy współpracy z muzykoterapeutami neurologami utwór o niezwykłej mocy relaksacyjnej. 10-minutowa sesja oznacza zmniejszenie o 65 proc. Słuchanie kompozycji „Weightless" spowolniło tętno, a także obniżyło ciśnienie krwi i poziom stresu.

Jak wyjaśnia dr David Lewis-Hodgson z Mindlab International, obrazowanie mózgu wykazało, że muzyka działa na bardzo głębokim poziomie, stymulując nie tylko regiony mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie dźwięku, ale także te związane z emocjami.

Skąd taki efekt? Lyz Cooper z British Academy of Sound Therapy wyjaśnia, że pewne aspekty muzyki korelują z . Utwór obejmuje rytm zaczynający się od 60 uderzeń na minutę i stopniowo spowalnia do około 50. Długość utworu również ma bardzo istotne znaczenie. Potrzeba około 5 minut na proces zwany rytmicznym porwaniem, który oznacza synchronizację organizmu do zewnętrznego rytmu, jak ma to miejsce przy muzyce i , np. kiedy wystukuje się stopą rytm. Utwór nie zawiera też powtarzającej się melodii, która pozwala mózgowi całkowicie wyłączyć się, bo już nie próbuje przewidzieć, co będzie dalej. Wszystko to skutkuje uczuciem odprężenia.

Posłuchaj utworu „Weightless":
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X