Strona głównaStyl życiaJak myć warzywa i owoce? 6 sposobów na pozbycie się toksyn

Jak myć warzywa i owoce? 6 sposobów na pozbycie się toksyn

Zewsząd słyszymy, jak ważne jest umieszczenie warzyw i owoców w codziennej diecie. Bez nich nie można liczyć na dobre zdrowie i młody wygląd. Jednocześnie jednak wiadomo, że naturalne produkty od dawna nie są tak „naturalne" z powodu różnych środków, które mają ochronić uprawy przed chorobami i szkodnikami. W efekcie, np. serwując sobie sałatki, nierzadko jednocześnie dostarczamy organizmowi wiele szkodliwych substancji. Zobacz, jak myć warzywa i owoce, by osłabić ilość zawartych w nich niebezpiecznych związków.
Jak myć warzywa i owoce? 6 sposobów na pozbycie się toksyn [© Christin Lola - Fotolia.com] Zarówno warzyw i owoce kupowane w marektach, jak i na starganach nierzadko zawierają pestycydy. Coraz powszechniejsze są targi eko, ale jeszcze wielu ludzi nie ma do nich dostępu, a poza tym oferowane na nich produkty są znacznie droższe i relatywnie niewiele osób na nie stać. Zresztą, rzadko kiedy w istocie jesteśmy sprawdzić pochodzenie nabywanych artykułów, warto więc, na ile się da, zmniejszyć ryzyko dostarczania sobie szkodliwych substancji.

Mycie w ciepłej wodzie

Chociaż pestycydy aplikowane są głównie na liście i łodygi, do pewnego stopnia gromadzą się też na jedzonych częściach . Warto zatem zadbać, by jak najmniej z nich dostało się do organizmu, a jednym ze sposobów na to jest użycie ciepłej wody do umycia produktów przed ich podaniem.

Namoczenie w słonej wodzie

Innym sposobem na ograniczenie szkodliwych związków jest zaurzenie w misce z wodą z dodatkiem jednej łyżki soli. Po kilku minutach takiej „kąpieli" należy je wyjąć z „solanki" i umyć pod kranem.

Zastosowanie roztworu z octem

Wiele pestycydów zawiera związki fosforoorganiczne, karbaminiany, węglowodory chlorowane, pochodne sulfonylomocznika, etc, a wszystkie one są potencjalnie szkodliwe dla organizmu. Żeby zmniejszyć ilość tych substancji, wystarczy zamoczyć surowe produkty w misce z wodą z łyżką , a po kilku minutach umyć pod bieżącą wodą.

Obieranie ze skóry

Jeśli chcesz mieć pewność pozbycia się większości , po umyciu warzyw i owoców pod bieżącą wodą, obierz je ze skóry. To chyba najskuteczniejsza metoda ochrony przed szkodliwymi związkami. Jednocześnie jednak warto pamiętać, że często to właśnie w skórze znajdują się też najkorzystniejsze dla zdrowia substancje, więc obieranie ma też swoje wady...

Mycie specjalnie przygotowanym „specyfikiem"


Skutecznym sposobem na doczyszczenie owoców jest umycie ich samodzielnie przygotowanym „preparatem". Wystarczy w jednej szklance wody wymieszać łyżkę soku z z dwiema łyżkami sody oczyszczone oraz dobrze wymieszać. Mieszaniną trzeba polać owoce lub warzywa, a następnie je wytrzeć.

Wycieranie odpowiednią szmatką

Po umyciu produktów wytrzyj je wilgotną szmatką, dzięki temu usuwa wszelkie pozostałości z powierzchni warzyw i owoców.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 13:14:02, 24-01-2016 angru46

  Dobrym sposobem jest sparzenie owoców wrzątkiem przed spożyciem a wtedy skórkę można łatwiej zdjąć,gdyż niektóre owoce poddawane są zabiegom konserwującym na ich przechowywanie.
 • 10:54:51, 16-03-2016 Romy

  Chemię dostają od samego ziarnka, ale częściowo możemy pozbyć się toksyn i zanieczyszczeń transportowych.
 • 19:35:20, 16-03-2016 babciela

  Ja moczę ta chemie w dwoch Lyżkach sody 2 min- potem pluczę 2 minuty w zimnej wodzie, obieram b. grubo. W ogole staram się kupować warzywa brudne i troche robaczywe.
 • 19:48:45, 24-05-2016 wesolysenior

  nie sądziłam że są takie metody mycia warzyw i owoców
 • 11:49:03, 25-05-2016 KrakowskieSzafiarki.pl

  Ja zawsze dokladnie myje owoce i warzywa.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Hospicja.pl
 • Aktywni 50+
 • Kobiety.net.pl
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy