Strona głównaStyl życiaJak naturalnie i skutecznie poprawić pamięć

Jak naturalnie i skutecznie poprawić pamięć

Od czasu do czasu każdy z nas o czymś zapomina, a u niektórych zapominalstwo jest wręcz nagminne. Co więcej, upływ lat nie pomaga zachować pełnych możliwości pamięci. Badania pokazują jednak, że dieta i inne elementy stylu życia pomagają poprawić pamięć w dojrzałym i starszym wieku - oto kilka wskazówek, jak bez sztucznych wspomagaczy wzamcniać pamięć.
Jak naturalnie i skutecznie poprawić pamięć [Fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com]
Pracuj nad uwagą. Aby zyskiwane dane mogły przejść z pamięci krótkotrwałej do długoterminowej, musisz aktywnie do nich podejść. Jeśli chcesz, by coś pozostało w twoim umyśle na dłużej, skoncentruj się na tym i unikaj dystrakcji, którą łatwo wywołują telewizja, muzyka, radio, etc. Nowych rzeczy ucz się w spokojnym, wyciszonym miejscu.

Ćwicz fizycznie. Testy dowiodły, że istotnie zwiększają objętość hipokampa, obszaru mózgu odpowiedzialnego głównie za i uczenie się. Im częściej trenujesz, tym więcej tlenu i innych składników dostaje się do mózgu, dzięki czemu jest on lepiej odżywiony i bardziej wydajny.

Porcjuj informacje. Wielu ludziom wydaje się, że długie godziny spędzone na nauce przełożą się na zdobycie większej ilości informacji i ich zapamiętanie - tymczasem tak to nie działa, mózg męczy się i trzeba zapewnić mu odpowiednie przerwy w „zakuwaniu" nowego materiału.

Otwórz się na nowe doświadczenia. Rutyna sprawia, że w miarę dobrze funkcjonujemy w znanym środowisku i w obrębie przyswojonych dawno danych. To jednak wiąże się z trudnościami, gdy trzeba zmierzyć się z czymś nowym. Dlatego warto mieć umysł otwarty na nieznane doświadczenia - wypróbuj sudoku, jeśli do tej pory interesowały cię tylko krzyżówki, idź się na w inne miejsce niż dotychczas, wybierz odmienny kierunek wakacyjny, etc. To wszystko będzie stymulowało twój mózg i pamięć.

Wysypiaj się. Mózg nie może normalnie funkcjonować, jeśli jest zmęczony/a. Aby dobrze spełniać wszystkie swoje role, w tym zapamiętywać, mózg potrzebuje odpoczynku. Badania dowiodły, że zbyt krótki sen skutkuje kłopotami z myśleniem i przywołaniem zgromadzonych wcześniej informacji.

Zadbaj o zdrową dietę. Ona przeklada się na wsparcie naszych możliwości poznawczych. Eksperci radzą unikać dodatkowego cukru i węglowodanów prostych - te składniki w nadmiarze (a w popularnej zachodniej diecie jest ich zwykle za dużo) zwiększają ryzyko osłabienia poznawczego i przyczyniają się do zmniejszenia objętości mózgu. Pomocne są za to kwasy omega-3, produkty o niskim indeksie glikemicznym, antocyjany (flawonoidy), witaminy z grupy B oraz - wszystkie te składniki potrzebne są komórkom nerwowym do sprawnej pracy i zagwarantowania właściwego przebiegu procesów zapamiętywania i przechowywania informacji.

Medytuj. To nauczy cię wyciszenia się i wsłuchiwania w samego/samą siebie. Jak przekłada się zaś na pamięć? Ułatwia i ignorowanie źródeł dystrakcji, co zwiększa wydajność .

Stawiaj sobie wyzwania intelektualne. Podobnie jak w przypadku mięśni, mózg lepiej spełnia swoje funkcje, jeśli jest wyćwiczony. Każdy dostrzega, że im częściej coś robi, tym łatwiej mu to przychodzi, a żeby zachować plastyczność mózgu, trzeba anagażować się w kolejne nowe wyzwania. Zacznij uczyć się nowego języka obcego, czytaj książki, zapisz się na zajęcia uniwersyteckie - możliwości jest wiele.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy