Strona głównaStyl życiaJak nauczyć sie języka obcego? Podczas snu

Jak nauczyć sie języka obcego? Podczas snu

Uczenie się języka obcego to nie tylko szansa na awans czy lepszą pracę, ale świetny sposób na rozwój intelektualny i zachowanie odpowiedniego poziomu zdolności poznawczych. Z nowych badań wynika, że podczas snu można przyswoić nowy język.
Jak nauczyć sie języka obcego? Podczas snu [Fot. baranq - Fotolia.com]
Uczeni z Uniwersytetu w Brnie przekonują, że w czasie snu możliwa jest - daje się wówczas opanować nowe słówka.

Kilkoro uczestników badań drzemało w laboratorium i podczas tego odpoczynku w tle słychać było słowa ze sztucznego języka oraz ich tłumaczenia na niemiecki. Po przebudzeniu uczestnicy umieli przypomnieć sobie wiele tych nowych słów i ich znaczenia.

Jak to się dzieje? Jak uważają uczeni, badani zapamiętywali nowe słowa, kiedy komórki mózgowe znajdowały się w stanie aktywnym, który podczas snu co pół sekundy ma imiejsce naprzemiennie ze „stanem odpoczyku".

Gdy prezentacja słów z danej pary zbiegła się ze szczytem snu wolnofalowego, było większe prawdopodobieństwo, że nowe znaczeniowe powiązanie między tymi terminami zostanie utworzone i zachowane. Skojarzenia wytworzone podczas snu przełożyły się na te funkcjonujące na jawie, co udowodniono w ramach testu . Reaktywacja skojarzeń z czasu snu była odzwierciedlona przez wzrost aktywacji mózgu mierzonej w badaniu fMRI w regionie korowym i w hipokampie.

Obszary mózgu mające udział w nauce języka i hipokamp pełniący istotną rolę w zapamiętywaniu) zostały aktywowane na jawie, umożliwiają przypomnienie sobie słów wyuczonych w czasie snu. Wspomniane regiony mózgu wydają się zdolne tworzenia treści pamięci, niezależnie od tego, czy jesteśmy w stanie nieświadomości, podczas głębokiego , czy na jawie.

O badaniach napisano w magazynie Current Biology.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy