Strona głównaStyl życiaJak nie marnować jedzenia

Jak nie marnować jedzenia

Statystyczny mieszkaniec Europy marnuje 180kg jedzenia rocznie, z czego wynika, że w koszu pojedynczej osoby ląduje około 0,5kg żywności dziennie. To może wydawać się szokujące, ale do wyrzucania jedzenia przyznaje się aż 39% Polaków, podczas gdy w tym samym czasie, tylko w samej Polsce głoduje setki tysięcy dzieci… Wprowadzenie kilku prostych zasad pozwala jednak zredukować ten problem do minimum.
Jak nie marnować jedzenia [© djedzura - Fotolia.com]
  1. Problem – złe rozłożenie produktów w kuchni
    Planujesz posiłki z wyprzedzeniem, a na koniec tygodnia i tak musisz wyrzucać przeterminowane produkty? Zastanów się nad lepszym ułożeniem pożywienia w swojej kuchni.

    Rozwiązanie
    Ułóż jedzenie w taki sposób, żeby te z najbliższą datą przydatności były w zasięgu wzroku i ręki domowników. Przełóż produkty, których używasz tylko Ty trochę głębiej, a te dla dzieci nieco niżej, tak aby miały do nich łatwy dostęp. W ten sposób „mały głodomór”, który zawita do kuchni częściej sięgnie po te produkty, które uwielbia.

  2. Problem – pozornie przeterminowane jedzenie
    Po kilku dniach zabiegania zaglądasz do lodówki, a z dat zamieszczonych na opakowaniach kilku produktów wynika, że są przeterminowane. Masz dwie możliwości: , co według producenta może być już niezdatne do spożycia albo...

    Rozwiązanie
    Zamiast wyrzucać wszystko, czego data ważności minęła, zdaj się na swoje zmysły i oceń, czy na pewno produkt nie nadaje się już do jedzenia. Często dane producenta uwzględniają gorsze warunki przechowywania niż te, które zapewnił dystrybutor i sklep. Dlatego niezwykle często zdarza się, że pożywienie, które według daty ważności jest przeterminowane nadaje się do zjedzenia.

  3. Problem – pośpiech
    Największym wrogiem każdego, kto chce kupować tylko tyle produktów, ile naprawdę jest mu potrzebne, jest pośpiech. Wracając z pracy masz dwie możliwości: odwiedzić pobliski fast food albo wbiec do marketu i wziąć to, co akurat wpadnie Ci do rąk. Pierwszy wybór skutkuje przepłaceniem za niezdrowe jedzenie, a drugi sprawia, że zwykle kupujesz za dużo produktów. W konsekwencji , którego nie zużyłeś.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy