Strona głównaStyl życiaJak nie przytyć w okresie świątecznym? Trzeba pić Yerba mate lub kawę

Jak nie przytyć w okresie świątecznym? Trzeba pić Yerba mate lub kawę

Trudno jest nie folgować sobie dietetycznie w okresie świąteczno-noworocznym, wszak na niektóre potrawy i ciasta czeka się cały rok. Równocześnie jednak nikt przy tej okazji nie chce przytyć. Da się pogodzić te dwie tendencje? Okazuje się, że yerba mate i kawa mogą ograniczyć nagromadzanie się tłuszczu.
Jak nie przytyć w okresie świątecznym? Trzeba pić Yerba mate lub kawę [fot. collage Senior.pl]
Nowe badanie przeprowadzone na szczurach wskazuje, że może zrównoważyć niektóre negatywne skutki niewłaściwej diety poprzez ograniczenie magazynowania lipidów w komórkach tłuszczowych oraz wytwarzania trójglicerydów. Badanie przeprowadzone na University of Illinois doprowadziło uczonych do uznania, że istnieje związek pomiędzy poziomem przyjmowanej i produkcji oraz wagą.

W czterotygodniowych badaniach monitorowano szczury, którym podawano dietę zawierającą 40 proc. , 45 proc. węglowodanów i 15 proc. białka. Jak się okazało, gryzonie otrzymujące jednocześnie kofeinowy ekstrakt z herbaty mate, zyskały o 16 proc. mniej na wadze i zmagazynowały o 22 proc. mniej tłuszczu niż zwierzęta dostające bezkofeinowy wyciąg z mate. W eksperymecie sprawdzono też działanie kofeiny z innych źródeł, w tym z kawy. Każdorazowo uzyskiwano pożądane efekty w zakresie ograniczenia kumulacji tłuszczu: nagromadzenie lipidów było mniejsze o 20-41 proc.

Jak podkreślają auotrzy, to kolejne badanie, które pokazuje, że Yerba mate ma właściwości pomagające w utrzymaniu odpowiedniej wagi. Od jakiegoś czasu wspomniany napój zyskuje na popularności w kajach Zachodu, powszechnie zaś pija się go w Ameryce Łacińskiej. Jest pełny fitozwiązków, i i innych substancji, kolejne badania więc koncentrują się na możliwych prozdrowotnych właściwościach tego produktu.

O badaniach można przeczytać w magzynie Journal of Functional Foods.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy