Strona głównaStyl życiaJak niepokój i lęk zmieniają apetyt

Jak niepokój i lęk zmieniają apetyt

Każdy doświadcza lęku czy niepokoju, ale jeśli takie stany emocjonalne się przedłużają, oddziałują zarówno na mentalne, jak i fizyczne samopoczucie. Jednym z ich efektów jest zaburzenie apetytu.
Jak niepokój i lęk zmieniają apetyt [fot. Maarit Ignatius-Kuittinen z Pixabay]
Pod wpływem niepokoju jedni sie przejadają, a drudzy tracą ochotę na posilenie się czymkolwiek.

Gdy zaczyna się odczuwać lub , organizm uwalnia hormony stresu, które aktywują współczulny układ nerwowy i wyzwalają tzw. reakcję walki lub ucieczki. Jest ona efektem ewolucji, który miał uchronić przed potencjalnymi zagrożeniami. Fizycznie przygotowuje ciało do podjęcia walki lub szybkiego oddalenia się w bezpieczne miejsce.

Ten nagły wzrost hormonów stresu ma kilka skutków fizycznych. Przykładowo, badania wskazują, że jeden z hormonów, czynnik uwalniajacy kortykotropinę (corticotropin-releasing factor, CRF), oddziałuje na układ trawienny i może prowadzić do zahamowania .

Kortyzol zaś, jeden z najbardziej znanych hormonów stresu, zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego, co przyspiesza trawienie, dzięki czemu organizm jest w stanie wydajniej i szybciej reagować na zagrożenie.

Wśród innych skutków trawiennych reakcji walki lub ucieczki są też: zaparcia, biegunka, mdłości, etc. Część z tych objawów wywołuje niechęć do zjedzenia czegokolwiek, np. uczucie zaparcia może sprawić, że myśl o jedzeniu wydaje się wręcz niestosowna.

Ludzie w stanie uporczywego niepokoju lub zaburzeń lękowych, częściej mają długoterminowo podwyższone poziomy hormonów CRF. W rezultacie mogą częściej doświadczać długotrwałej utraty apetytu. Z drugiej strony osoby rzadziej odczuwające , reagują na takie doświadczenia przejadając się i sięgając po tzw. „comfort food", czyli produkty, które szybko poprawią nastrój, tzn takie o dużej zawartości cukru i tłuszczu.

Mimo to, nie ma jednego uniwersalnego wzorca reakcji na stres i lęk. Jedna osoba może reagować inaczej na łagodny i silny lęk, i w pierwszym przypadku przejadać się, a w drugim nie mieć apetytu. Inna osoba z kolei może wykazywać odwrotną reakcję.

Według uczonych, ludzie doświadczający przewlekłego lub silnego lęku, powinni udać się do lekarza. Leczenie z takiego stanu powinno spowodować powrót uregulowanego apetytu. W innym przypadku przedużające się zaburzenia odczuwania głodu mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć