Strona głównaStyl życiaJak odpowiednio przechowywać i przetwarzać żywność, aby jej nie marnować?

Jak odpowiednio przechowywać i przetwarzać żywność, aby jej nie marnować?

Już w najbliższą niedzielę, 16 października, obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Jak wynika z raportu Federacji Polskich Banków Żywności „Nie marnuj jedzenia 2016” problem marnowania żywności dotyczy niemal 1/3 Polaków. Co trzecia osoba przyznaje się do tego, że zdarza się jej wyrzucać żywność – najczęściej są to wędlina, pieczywo, warzywa i owoce. Radzimy jak odpowiednio przechowywać i przetwarzać żywność, aby jej nie marnować.
Jak odpowiednio przechowywać i przetwarzać żywność, aby jej nie marnować? [Lodówka, © Lsantilli - Fotolia.com] Światowy Dzień Żywności został proklamowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w 1979 roku. Wyjątkowe święto ma na celu pogłębienie świadomości opinii publicznej na temat problemów związanych z głodem i niedożywieniem w krajach rozwijających się oraz w krajach rozwiniętych. Każdego roku, 16 października, organizowane są na całym świecie akcje, edukujące w zakresie zapobiegania marnowaniu żywności oraz świadomego wykorzystywania produktów spożywczych.

Dzięki kilku prostym rozwiązaniom każda osoba jest w stanie zredukować ilość wyrzucanego jedzenia. Marnowanie żywności jest problemem zarówno etycznym, jak i ekonomicznym. Żywnością można bowiem się podzielić przekazując ją do Banków Żywności, które zajmują się przekazywaniem produktów spożywczych ludziom potrzebującym i żyjącym w ubóstwie. A osób potrzebujących jest bardzo wiele – jak pokazują dane GUS poniżej ustawowej granicy ubóstwa żyje w Polsce ponad 12% społeczeństwa. W wymiarze domowym, marnowanie żywności jest zaś problemem ekonomicznym. Produkty, które kupimy i nie wykorzystamy obciążają miesięczny budżet domowy. Prościej mówiąc – to . I niestety rzadko zastanawiamy się czy zwiędnięta marchewka czy pomarszczone jabłko mogą się jeszcze do czegoś przydać. Produkty lądują w koszu choć nadal nadają się do jedzenia.

PPP

Aby nie marnować żywności lub marnować jej zdecydowanie mniej, warto kierować się regułą 3 P: PLANUJ, PRZECHOWUJ i PRZETWARZAJ.

Planuj

Pierwsze P, czyli planowanie, odnosi się do przygotowania planu posiłków oraz listy zakupów w ciągu tygodnia. Warto poświęcić na to kilka minut - zastanowić się co chcemy jeść i zaplanować jadłospis na kilka najbliższych dni. Przed wyjściem na zakupy, sprawdźmy co mamy w kuchennych szafkach oraz lodówce. Dzięki temu idąc do sklepu kupimy tylko potrzebne produkty. Pamiętajmy, aby nie chodzić do sklepu głodnym, ponieważ jak udowodniono, osoby o pustym żołądku są bardziej podatne na kompulsywne zakupy i zapełnianie koszyka produktami, które wcale nie są im potrzebne.

Przechowuj

Drugie P, czyli odpowiednie przechowywanie, to klucz do tego, aby dłużej cieszyć się świeżością jedzenia. Większość produktów spożywczych, w tym warzywa i owoce, powinno się przechowywać w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu, ale nie oznacza to, że wszystko powinniśmy chować do lodówki. Pomidory, ogórki czy egzotyczne owoce trzymajmy w zacienionym i suchym miejscu, dzięki czemu będą dłużej świeże. Nowoczesny sprzęt AGD to również sprzymierzeniec w walce z marnowaniem jedzenia. , oprócz ceny i wyglądu, powinniśmy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które sprawiają, że produkty spożywcze dłużej zachowują świeżość. Takim rozwiązaniem jest chociażby Fresh Zone (stosowana w niektórych modelach lodówek), pozwalająca na dłuższe przechowywanie mięsa i ryb bez potrzeby ich zamrażania. Pamiętajmy również, aby rozpakowując zakupy do lodówki umieszczać je w odpowiednich miejscach. Sosy, takie jak ketchup czy majonez, które nie potrzebują bardzo niskiej temperatury ustawmy na drzwiach gdzie jest cieplej. Na górnej półce gdzie jest trochę chłodniej warto postawić przetwory mleczne. A w dolnych specjalnych komorach ułóżmy warzywa i owoce oraz mięso i wędliny.

Przetwarzaj

Ostatnie P to przetwarzanie. Przygotowując obiad często pozostają nam resztki warzyw, ziemniaki lub makaron, które zupełnie niesłusznie lądują w śmieciach. Równie często wyrzucamy kilkudniowe warzywa i owoce twierdząc, ze nie są już zdatne do spożycia. Tymczasem warto odrobinę popuścić wodze fantazji, poszukać inspiracji w książkach kucharskich lub na blogach, by wyczarować z tych pozostałości oraz zapasów wspaniałe dania.

Zróbmy rodzinny eksperyment – postanówmy, że jeden dzień w tygodniu będzie dniem gotowania z resztek, kiedy wykorzystamy pozostałości z innych posiłków i wcześniejszych zakupów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy