Strona głównaStyl życiaJak optymizm poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne

Jak optymizm poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne

Ci, którzy są pozytywnie nastawieni do świata i mają nadzieję na najlepsze, cieszą się lepszym zdrowiem i psychicznym samopoczuciem.
Jak optymizm poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne [Fot. DenisProduction.com - Fotolia.com] Optymizm pownien być powszchnie „przepisywany" - pozwala osłabić i stres, poprawia efektywność uczenia się i obniża poziom ciśnienia krwi.

Uczeni z USA i Chin zaprosili do badań 925 studentów. U uczestników zmierzono cztery wskaźniki psychologicznego dobrostanu: poziomu , wdzięczności, zadowolenia z własnego życia i subiektywnego poczucia szczęścia. Poza tym badani wypełnili kwestionariusze mające na celu ocenę jakości ich snu i nastroju. Pytano głównie o częstotliwość poczucia: dużej energii, bezużyteczności, nerwowości, niepokoju lub , ogólnego poziomu zdrowia. Obliczono też wskaźnik masy ciała uczestników.

Ustalono, że cztery wymienione wyżej wskaźniki samopoczucia psychicznego stanowiły 41 proc. czynników mających wpływ na zdrowie. Subiektywne okazało się tu najistotniejsze, potem uplasowała się nadzieja, a na trzecim miejscu poziom masy ciała. Wdzięczność oraz satysfakcja życiowa okazały się mieć mniejsze oddziaływanie na ogólny dobrostan.

Jak wnioskują autorzy, masa ciała w normie i pozytywne nastawienie mają znaczący wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

To kolejne testy, które potwierdzaja oddziaływanie pogody ducha na nasz stan psycho-fizyczny. Optymiści rzadziej i cierpią z powodu zaburzeń psychicznych, poza tym znacznie szybciej wychodzą z poważnych chorób, ich organizmy lepiej odpowiadają na stosowane terapie.

O badaniach napisano w Biomedical Journal of Scientific and Technical Research.

Źródło:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X