Strona głównaStyl życiaJak osiągnąć długowieczność? Trzeba mieć poczucie sensu życia

Jak osiągnąć długowieczność? Trzeba mieć poczucie sensu życia

Ci, którzy mają poczucie celowości swojego życia, cechują się wyższymi szansami na długowieczność.
Jak osiągnąć długowieczność? Trzeba mieć poczucie sensu życia
Przekonanie o celowości życia może mieć wpływ na stan zdrowia, zauważają uczeni z University of Cincinnati College of Medicine. W kilkuletnich badaniach ustalili, że uznawanie głębokiej wartości swojego życia ma związek z niższym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w badanym okresie, a szczególnie wydaje się chronić przed chorobami układu krążenia.
Poczucie celu jest we wszystkich fazach życia jest dobre dla zdrowia, a zwłaszcza dla układu sercowo-naczyniowego. Wszyscy potrzebujemy w życiu czegoś, co ma znaczenie dla nas i dla ludzi, którzy się o nas troszczą - mówi powiedział dr Lawson Wulsin, psychiatra z University of Cincinnati College of Medicine.
Według uczonego brak poczucia celu może być czynnikiem depresji, która wiąże się z problemami ze zdrowiem fizycznym. Relacja umysł-ciało od dawna stanowi przedmiot dyskusji dotyczącej dobrego samopoczucia, która trwa od słynnej książki Normana Cousinsa z 1979 roku pt. „Anatomia choroby" popularyzującej stosowanie humoru jako pomocy w leczeniu, po aktualne porady zachęcające seniorów do pozostania aktywnymi i zaangażowanymi mentalnie, co ma poprawić ich zdrowie i szanse długowieczność.

Nowe badania z udziałem siedmiu tysięcy osób po pięćdziesiątce pokazały, że silniejsze poczucie życiowego sensu oznaczał niższe ryzyko zgonu w monitorowanym okresie z jakiejkolwiek przyczyny i dodatkowe obniżenie zagrożenia śmiercią w wyniku lub naczyń.

Jak podkreślają eksperci, poczucie nie musi dotyczyć jakiejś jednej obiektywnej rzeczy, różnią się one w zależności od osoby. Dla jednych jest to pomoc w wychowaniu wnuków, dla innych praca zawodowa, dla jeszcze innych zanagażowanie w jakiś wolontariat.

Ciągle badane są związki między poczuciem celowości i . W każdym razie zdrowie psychiczne i fizyczne są połaczone, wyjaśnia dr Wulsin. „Lubię mówić, że to, co dobre dla serca, jest takim dla mózgu i to, co dobre dla mózgu, jest dobre dla serca", wyjaśnia uczony.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy