Strona głównaStyl życiaJak osobowość w młodym wieku pomaga przewidzieć długość życia

Jak osobowość w młodym wieku pomaga przewidzieć długość życia

Czynnikiem, który pozwala przewidzieć długość życia, jest... osobowość. Jak odkryli University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku, ludzie, którzy jako nastolatki byli spokojni, empatyczni oraz wykazywali intelektualną ciekawość, mieli większe szanse niż inni na to, że po upływie pięćdziesięciu lat ciągle będą żyli.
Jak osobowość w młodym wieku pomaga przewidzieć długość życia [Fot. andriano_cz - Fotolia.com]
Autorzy przeanalizowali sporządzone w latach sześćdziesiątych przez ponad 20 tysięcy licealistów ankiety i zestawili tak uzyskane informacje z zebranymi pięćdziesiąt lat później danymi medycznymi tych osób. Okazało się, że uczniowie szkół średnich, którzy wykazywali adaptacyjne cechy , czyli m. in. wysoki poziom spokoju i niski poziom impulsywności, odznaczali się niższym ryzykiem śmierci z jakiegokolwiek powodu w ciągu kolejnych pięćdziesięciu lat.

Nie tylko podane cechy miały znaczenie, okazało się, że istotną rolę w przwidywaniu szans na dłuższe życie odgrywały też: wrażliwość społeczna, tendencje przywódcze, poziom energii, pewność siebie, towarzyskość, ciekawość intelektualna i dojrzałość. Wymienione cechy często były ze sobą sprzężone, czyli np. towarzyskości towarzyszyły zwykle wyższa pewność siebie oraz wrażliwość społeczna.

Im wyższy był poziom tych pozytywnych cech u nastolatków, tym niższe cechowało te osoby ryzyko śmierci w kolejnych pięciu dekadach.

Uczeni zaznaczają, że ich badanie nie dowodzi związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy określonymi przymiotami osobowościowymi i dłuższym życiem, ale można mniemać, że pewne cechy mogą sprzyjać zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, a przez to przekładać się na wyższe szanse na . Osoby dojrzalsze czy mają większą kontrolę nad swoim życiem i częściej unikają ryzykownych zachowań oraz zagrażających zdrowiu używek. Codziennie podejmowane decyzje, które w dużej mierze są zależne od osobowości, mają istotny wplyw na prawdopodobieństwo dłuższego życia.

O badaniach można przeczytać w Journal of Epidemiology & Community Health:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy